EPA/HU GUOLIN CHINA OUT

Chiny: tajemniczy koronawirus zablokował 11-milionowe miasto. Ludzie mogli zarazić się od węży

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Władze miasta Wuhan w środkowych Chinach czasowo wstrzymały komunikację miejską, a także tę z i do tego miasta, w ramach walki z nowym, groźnym koronawirusem. Mieszkańcom zalecono, aby nie opuszczali miasta, a podróżnym – omijanie go.

Od czwartku rano wstrzymano  wszystkie loty i pociągi pasażerskie z i do Wuhanu. Nie będą też kursować autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie.

>>> Watykańskie wytyczne dla duchownych w Chinach

Mieszkańcom miasta już wcześniej zalecono, aby unikali większych zgromadzeń i ograniczyli do minimum pojawianie się w miejscach publicznych.

EPA/MINISTRY OF CIVIL AVIATION

Według agencji Xinhua zarządzającym atrakcjami turystycznymi i hotelami polecono zawieszenie wszelkiej działalności wymagających dużych zgromadzeń ludzi. Biblioteki, muzea i teatry ograniczają działalność i odwołują imprezy i spektakle.

Odwołano modły z okazji Nowego Roku w świątyni Guiyuan, w Wuhan, które w ub.r. zgromadziły 700 tys. osób. Te dodatkowe środki bezpieczeństwa ogłoszono na kilka dni przed chińskim Nowym Rokiem Księżycowym, kiedy to miliony Chińczyków udają się w odwiedziny do swoich rodzin.

Wcześniej nieznany koronawirus, oznaczony jako 2019-nCoV, rozprzestrzenił się już jednak na inne rejony Chin, a także na inne kraje, w tym USA. Zarażone osoby mają objawy podobne do wirusa wywołującego syndrom ostrej niewydolności oddechowej (SARS), który na początku XXI wieku zabił na całym świecie ponad 800 osób.

>>> Chiny: urodziło się najmniej dzieci od 1949 r.

W środę władze chińskie ogłosiły, że liczba zarażonych wzrosła do 571, a 17 osób zmarło. Wszystkie przypadki śmiertelne wystąpiły w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. Poinformowano, że kraj jest „w najbardziej krytycznym stadium” walki z koronawirusem. Portal Onet informuje:

Pierwsi chorzy, którzy zostali zarażeni nowym typem koronawirusa byli pracownikami lub klientami targu z rybami i owocami morza w Wuhan. Na targu sprzedawane jest mięso różnych gatunków zwierząt, m.in. osłów, świń, owiec, wielbłądów, lisów, borsuków i różnych gadów. Naukowcy, którzy zajmowali się ustalaniem kodu genetycznego wirusa, wykazali, że 2019-nCoV może pochodzić od węży, które często polują na nietoperze. Wyróżniono dwa gatunki: niemrawca prążkowanego i kobrę pospolitą.

Naukowcy, którzy swoje badania opublikowali w czasopiśmie „Journal of Medical Virology”, muszą jeszcze potwierdzić pochodzenie wirusa. Szukają jego śladów w organizmach węży, które były sprzedawane na targu w Wuhan.

Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę, że na razie nie ogłosi stanu „światowego pogotowia”. Dyrektor generalny WHO Tedros Ghebreyesus oświadczył, że przed podjęciem ostatecznej decyzji konieczne są dalsze informacje o wirusie i szybkości jego rozprzestrzeniania.

EPA/STRINGER CHINA OUT

Jak informowały chińskie media, badania laboratoryjne wykluczyły, by chodziło o koronawirus wywołujący znane już choroby, jak SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej), MERS (bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej), grypa czy ptasia grypa.

Eksperci twierdzą, że na razie nowy koronawirus nie wydaje się być tak śmiertelnie groźny jak SARS i MERS, ale wirusy mogą czasami przekształcać się przez mutację w formy bardziej niebezpieczne. 

Zobacz także
Wasze komentarze