epa06086294 Security and plainclothes police stand guard next to the entrance of the Xihe funeral parlor and cemetery, where the body of China’s Nobel laureate and dissident Liu Xiaobo is believed to be cremated, in Shenyang, Liaoning Province, China, 14 July 2017. According to media reports on 13 July citing official sources, Liu Xiaobo has died aged 61. EPA/ROMAN PILIPEY Dostawca: PAP/EPA.

ChRL: władze oczerniają zmarłego Liu Xiaobo

Dzień po śmierci chińskiego dysydenta i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo władze ChRL skrytykowały przyznanie mu w 2010 roku tego wyróżnienia. Oświadczyły, że Pokojowy Nobel został przez to sprofanowany.

„Przyznanie nagrody takiej osobie jest sprzeczne z celem tej nagrody. Pokojowa Nagroda Nobla została sprofanowana” – oświadczył na konferencji prasowej rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang. Wiele zachodnich państw apelowało do Pekinu o uwolnienie dysydenta i zezwolenie na wyjazd za granicę na leczenie. Odrzucając tę krytykę, rzecznik chińskiego MSZ poinformował, że Pekin wystosował protesty do władz wielu krajów, w tym USA, Niemiec, Francji i ONZ, odnośnie do – jak to ujął – „nieodpowiedzialnych wypowiedzi” na temat śmierci dysydenta.

Fot. PAP/EPA/ALEX HOFFORD

Chińskie władze nie chciały wypowiedzieć się w sprawie ewentualnego uwolnienia z aresztu domowego wdowy po Liu – Liu Xia. W areszcie w Pekinie została osadzona w 2010 roku; jej areszt jest uchylany bardzo rzadko i niemal nigdy nie wolno jej przyjmować wizyt. Nie została skazana za żadne przestępstwo. Liu Xiaobo zmarł na skutek zaawansowanej choroby nowotworowej podczas odbywania kary więzienia za działalność opozycyjną. O śmierci noblisty poinformowały w czwartek władze w Szenjangu (Shenyang; na północnym wschodzie Chin), gdzie był on leczony w związku ze zdiagnozowanym u niego w maju rakiem wątroby. Jako bezpośrednią przyczynę śmierci wskazano niewydolność wielonarządową wywołaną chorobą nowotworową w zaawansowanym stadium.

Mimo ponawianych apeli zachodnich rządów i organizacji praw człowieka władze Chin nie zgodziły się na wyjazd Liu na leczenie za granicą. W czwartek przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego Berit Reiss-Andersen oświadczyła, że chiński rząd ponosi wielką odpowiedzialność za przedwczesną śmierć Liu. Urodzony w 1955 r. Liu Xiaobo był jednym z najważniejszych niezależnych intelektualistów w ChRL i głośnym krytykiem Komunistycznej Partii Chin, wielokrotnie zatrzymywanym i więzionym za działania na rzecz praw człowieka i demokracji w tym kraju, a także jednym z dawnych przywódców prodemokratycznych protestów na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku.

Fot. PAP/EPA/ALEX HOFFORD

W 2009 roku został skazany na 11 lat więzienia za „działalnością wywrotową”, jak władze w Pekinie określiły przygotowanie przez niego petycji „Karta 08”, wzywającej do zniesienia w Chinach jednopartyjnego systemu politycznego. Pokojowego Nobla otrzymał w 2010 roku „za długą walkę bez przemocy na rzecz podstawowych praw w Chinach”. Wyróżnienie go tą nagrodą wsparli swymi podpisami m.in. dwaj jej laureaci – Dalajlama XIV i Desmond Tutu – oraz były czeski prezydent Vaclav Havel, niegdyś współinicjator Karty 77. Chiński rząd nazywał Liu „przestępcą”, a nagrodzenie go Noblem uznał za ingerencję w sprawy wewnętrzne Chin. 

Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze