Fot. Youtube

Chrześcijanie i muzułmanie modlili się wspólnie w uroczystość Zwiastowania Pańskiego

25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego chrześcijanie i muzułmanie spotkali się, by wspólnie rozważać tajemnicę Zwiastowania i modlić się o pokój. Maryja bowiem łączy obie religie, które otaczają Ją dużym szacunkiem.

Spotkanie odbyło się w formie online pod hasłem „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. W Polsce ma ono miejsce po raz trzeci, a pierwsze zorganizowano w 2019 r.

>>> Nazaret. Tu Gabriel zwiastował Maryi

Zwiastowanie zapowiada pokój

Wydarzenie otworzyły słowa przywitania, jakie skierowali do uczestników ks. bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi, imam Jabbar Koubaisy (Liga Muzułmańska w RP), ks. Doroteusz Sawicki (Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny) oraz w imieniu Muftiego Muzułmańskiego Związku Religijnego Tomasza Miśkiewicza imam Mirzogolib Radzhabaliev. Brali więc w nim udział katolicy, prawosławni i reprezentanci wspólnot muzułmańskich.

Następnie przedstawiciele Kościoła prawosławnego odśpiewali Akatyst ku czci Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Po nim recytowano fragmenty Ewangelii według św. Łukasza oraz Koranu, które opowiadają o Zwiastowaniu Maryi, i wygłoszono krótkie homilie i przemówienia.

Fot. Youtube

Bp Ciereszko mówił, że Zwiastowanie przyniosło niezwykłą nowinę o tym, że „Bóg zbliża się do człowieka z obietnicą zmiany jego losu, obietnicą zbawienia”. Zwiastowanie zapowiada uwolnienie od zła i pokój, „co jedynie tylko Pan i Stwórca sprawić może”. Maryja przyjmując to Boże wezwanie stała się na zawsze „znakiem nadziei i pokoju”. Dziś żyjąc w świecie pełnym konfliktów „szczególnie chcemy widzieć w niej ten znak” – mówił duchowny. Następnie odwołał się do zawierzenia świata, a szczególnie tych miejsc, które „wprost poraża ta nieludzka wojna”, Niepokalanemu Sercu Maryi przez papieża Franciszka. Biskup zauważył, że „przy szczytnych nazwach o wolności i prawach człowieka” oraz przy tak wielu możliwościach technicznych, wciąż istnieje tyle niesprawiedliwości i zła a w sercach ludzkich jest lęk. Nawiązując do zwołania „Pan z Tobą”, z którym zwrócił się do Maryi anioł Gabriel, hierarcha zwrócił uwagę, że to wezwanie jest do każdego człowieka. Bóg jest z nami.

Fot. Youtube

Najbardziej łączy nas Maryja

Mufti Ligi Muzułmańskiej w RP, Youssef Chadid, powiedział, że „znajdziemy dużo wartości, które łączą nasze religie. Jako przykłady wymienił wiarę w Boga, post i jałmużnę. Dodał, że najbardziej łączy nas Maryja. Duchowny zwrócił uwagę, że dla muzułmanów Maryja jest jedną z najlepszych kobiet w historii ludzkości.”Jeżeli Maryja nas łączy, to musimy wziąć z niej przykład. Ona stanowi ogromną nadzieje dla naszych relacji, gdyż jest Ona naszą wspólną matką” – powiedział mufti. Zaznaczył, że z nią możemy osiągnąć i dalej go rozszerzać. Mufti wymienił dwie cechy Maryi, które powinniśmy naśladować: miłowanie Boga i czynienie dobra. Mufti podkreślił, że całe życie Maryi było służbą ludziom. „Maryja to jedyna kobieta, której poświęcony jest cały rozdział w Koranie” – zwrócił uwagę duchowny. Dodał, że chrześcijanie i muzułmanie na znak szacunku nazywają wiele dziewczynek Jej imieniem.

Fot. Youtube

ks. Doroteusz Sawicki stwierdził, że w świecie, w którym ludzie chcą przede wszystkim panować i rządzić potrzebujemy przykładu Maryi, która chce służyć. „Dość już śmierci, czas zakończyć wojnę, niech nastanie pokój w naszym świecie” – wołał duchowny. Prosił Maryję, aby nauczyła nas wybaczać oraz milczeć i modlić się w czasach kłótni i nienawiści. „Już najwyższy czas, by powstał odrodzony człowiek, przebudził się” na podobieństwo Maryi – mówił ks. Sawicki. Dodał, że Kościół prawosławny „mocno przeżywa ból swoich dzieci”. Wskazał, że konflikty zbrojne toczą się w ponad 40 krajach na naszym globie.

Fot. Youtube

Imam Mirzogolib Radzhabaliev powiedział, że „kiedy nie ma pokoju, nie ma niczego oprócz zniszczeń, śmierci, tragedii”. Wskazał, że to od lat choćby doświadczenie Bliskiego Wschodu, a teraz także w naszym najbliższym sąsiedztwie, w Ukrainie. Zwrócił uwagę, że w nas samych toczy się walka między pragnieniem do nieustannego bogacenia się a obowiązkiem do czuwania nad pokojem za cenę wyrzeczeń. Nie chcemy się jednak ich podejmować. Odrzucamy nawet zasady religii, które „jakoby nas ograniczają”. Dodał, że często wolimy żyć w „pozornym pokoju, który wcale nie jest pokojem”.

Fot. Youtube

Na koniec ks. bp Henryk Ciereszko, ks. Doroteusz Sawicki oraz imam Omar Abdel Fattah odmówili modlitwy o pokój, powierzając Bogu także wzajemne chrześcijańsko-muzułmańskie relacje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze