fot. EPA/ATEF SAFADI

Chrześcijańska Turystyka Religijna. Powstał nowy kierunek na UKSW

Chrześcijańska Turystyka Religijna to nowy kierunek, który rusza właśnie na Wydziale Teologicznym UKSW. To jedyne takie studia w Polsce, które łączą przygotowanie religijne i teologiczne z wszystkimi umiejętnościami praktycznymi potrzebnymi do profesjonalnej pracy w branży turystycznej. Rekrutacja wciąż trwa.

– Pomysł na ten kierunek zrodził się z potrzeby wypełnienia pewnej luki edukacyjnej – wyjaśnia prof. Barbara Strzałkowska, biblistka, a zarazem inicjatorka i kierowniczka nowych studiów. – Jest w Polsce kilka wydziałów, które kształcą w dziedzinie turystyki, koncentrując się jednak na aspektach rekreacyjnych i praktycznych. Zależało nam, by ten praktyczny wymiar połączyć z dobrym przygotowaniem od strony religijnej, po to, by wykształcić profesjonalne kadry mogące służyć pielgrzymom i wszystkim osobom, które podejmują turystykę religijną – dodaje.

Polacy chętnie pielgrzymują

Jak wyjaśnia turystyka religijna to ważny dział turystyki, a – zwłaszcza w Polsce – prawdziwy fenomen. – Polacy są najbardziej pielgrzymującym narodem w Unii Europejskiej. Jeszcze przed pandemią doświadczenie pielgrzymowania miało za sobą aż 7 mln. naszych rodaków rocznie. W Europie Polacy stanowią 20 proc. wszystkich pielgrzymów a w skali świata – 5 proc. Jesteśmy pod tym względem naprawdę niezwykłym narodem – podkreśla.

Fenomen polskiej religijności polega również na tym, że mimo obserwowalnego spadku praktyk religijnych w ciągu ostatnich 30 lat, nie spada liczba pielgrzymujących. – Polacy są ogólnie narodem bardzo moblilnym. Lubimy turystykę, lubimy podróżować i wiele osób łączy to z nawiedzaniem sanktuariów i rozmaitych miejsc świętych, pielgrzymując i grupowo i indywidualnie – stwierdza prof. Strzałkowska.

Biblistka przypomina, że w wielu aspektach pionierem polskiego pielgrzymowania do Ziemi Świętej po 1989 roku był jej mistrz i nauczyciel – prof. Waldemar Chrostowski. To z nim razem w 2012 r. zainicjowała na Wydziale Teologicznym UKSW jedną ze specjalizacji w ramach 5-letnich studiów teologicznych, o nazwie Turystyka Krajów Biblijnych. – W ramach tych studiów dużo większy nacisk kładło się na teologię, choć miały one również wymiar praktyczny. Robiliśmy kurs pilotów wycieczek przygotowujący do obowiązującego wówczas egzaminu państwowego – opowiada. – Jesteśmy bardzo dumni z naszych ok. 80 absolwentów. Bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy, w turystyce oraz różnych miejscach łączących wiedzę teologiczną z turystyką. Są pilotami wycieczek, przewodnikami, organizatorami tego ruchu itp. – relacjonuje.

>>> W drodze jest autokar po pielgrzymów, którzy mieli wypadek w Rumunii

Fot. wikimediacommons/ – Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=34248842

Program studiów

Funkcjonowanie tej specjalizacji zakończyło się wraz z wybuchem pandemii. Nie będzie już ona reaktywowana. Natomiast nowo powstający kierunek zainicjowany przez prof. Strzałkowską będzie obficie czerpał z wypracowanych już doświadczeń. Ważne, że będą to studia krótsze, 3sletnie, a jednocześnie o tematyce znacznie wykraczającej poza Kraje Biblijne.

Pierwszy rok studiów poświęcony będzie turystyce religijnej w Polsce oraz przygotowaniu do wyjazdu do Rzymu. Temu służyć będzie m.in. kurs języka włoskiego. Studenci będą mogli uczyć się również języków takich jak arabski, hebrajski, czy grecki, które przydadzą się w kolejnych latach.

2 rok poświęcony jest Izraelowi i Bliskiemu Wschodowi – szeroko rozumianej Ziemi Świętej.

3 rok natomiast to temat pielgrzymowania w Europie – sanktuaria maryjne, droga do Santiago de Compostela oraz miejsca związane z podróżami apostolskimi św. Pawła. – Zależy nam na tym, by przypominać to, o czym swego czasu tak pięknie mówił Goethe: Europa zrodziła się z pielgrzymowania a jej językiem ojczystym jest chrześcijaństwo – podkreśla prof. Strzałkowska.

– W naszej ofercie jest pełen kurs pilota, jaki dawniej zakładała ustawa o zawodzie pilota wycieczek. Od kilku lat ten zawód jest uwolniony, nie trzeba zdawać licencji, natomiast nasz kurs oparty jest na tych dawnych standardach, co z pewnością nie jest bez znaczenia dla przyszłych pracodawców – informuje prof. Strzałkowska. Jak dodaje, w skład kursu wchodzą wiadomości z zakresu prawa, obsługi i organizacji ruchu turystycznego, przepisów celnych, dewizowych itp. Przeprowadzane jest tez szkolenie na lotnisku.

W ramach studiów odbywają się liczne wyjazdy do miejsc w Polsce i zagranicą, jest też możliwość odbywania praktyk w kraju i poza nim.

Studentów prowadzić będzie ok. 20 – osobowa wykwalifikowana kadra składająca się z pracowników naukowych Wydziału Teologicznego UKSW, wykładowców z innych wydziałów, wieloletnich praktyków, pilotów wycieczek i autorów książek. Sama prof. Strzałkowska, biblistka, jest jednocześnie od 17 lat przewodnikiem grup podróżujących po Ziemi Świętej. – To dla mnie wielkie wyróżnienie, że od lat mogę towarzyszyć w odkrywaniu Ziemi Świętej i w tym, jak poprzez dotykanie krajów biblijnych ludzie docierają też do słowa Bożego – mówi.

Muszla wyznaczająca drogę do Santiago, fot. Maciej Kluczka

40 miejsc dla studentów

Na pierwszym roku przewidziano 40 miejsc. Zaproszeni są maturzyści ale również osoby, które chcą uzupełnić swoje wykształcenie, zdobyć zawód a także osoby, które pracują już w branży turystycznej i chcą zdobyć dodatkowe umiejętności lub pogłębić wiedzę. To propozycja dla ludzi ciekawych świata, lubiących podróżować i mających odwagę iść trochę „pod prąd”; propozycja nie tylko dla ludzi wierzących, choć prawdopodobnie – jak zakłada prof. Strzałkowska – to takie osoby będą przede wszystkim w gronie zainteresowanych.

Chętnych już jest wielu, choć są jeszcze wolne miejsca.

Jak podkreśla prof. Strzałkowska, 3 –letnie studia Chrześcijańskiej Turystyki Religijnej to propozycja interesująca sama w sobie, zapewniająca kwalifikacje i miejsce na rynku pracy. Planowane jest natomiast uruchomienie studiów 2-go stopnia. Oprócz tego można je uzupełnić studiami językowymi, teologicznymi, historycznymi, biblijnymi itp.
– W ramach studiów prowadzone będą również wykłady monograficzne dotyczące pielgrzymowania do Afryki, obu Ameryk, czy nawet Azji. Jeśli by koś chciał się specjalizować w tej dziedzinie turystyki religijnej, będzie miał taką możliwość – zachęca prof. Strzałkowska.

– Dzięki tym studiom będzie można przygotować ludzi gotowych do dzielenia się swoją pasją i wiarą a jednocześnie profesjonalnie przygotowanych w wymiarze praktycznym do pracy w branży turystycznej – mówi prof. Strzałkowska. – Kierunek ma też szansę pokazać, że teologia to nie dziedzina oderwana od życia. Przeciwnie – uczy ona myślenia, bardzo poszerza wiedzę humanistyczną i ma też szansę być wykorzystana w praktyce , wychodząc w świat z konkretną propozycja zawodową – zaznacza.

– Widzimy, że wiele grup pielgrzymkowych nie jest obsługiwanych na takim poziomie, na jakim powinno to się odbywać. Widzimy, że potrzeby w tej dziedzinie naprawdę są. I dlatego myślę, że te jedyne w Polsce studia łączące wiedzę religijną z zawodową praktyką są naprawdę bardzo ciekawą ofertą – podsumowuje.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze