Fot. katholisches.info

Claudia Ciocca pierwszą w historii kobietą na czele dykasterii w Watykanie

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Claudia Ciocca, dyrektor Sekcji Kontroli i Nadzoru Instytucji, została mianowana prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Tym samy staje się kobietą, która zajmuje najwyższe stanowisko w Kurii Rzymskiej w całej historii Watykanu i jest „numerem trzy” Stolicy Apostolskiej.

Papież Franciszek sukcesywnie zwiększa liczbę osób świeckich w urzędach Watykanu. Po raz pierwszy w historii wyznaczył kobietę do objęcia tak wysokiego urzędu w Watykanie. Zastąpi ona na tym stanowisku kard. George’a Pella. W 2017 r. kard. Pell został urlopowany na czas trwania śledztwa w sprawie seksualnego wykorzystywania nieletnich. 26 lutego 2019 r. szef Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti ogłosił na Twitterze, że „kard. George Pell nie jest już prefektem Sekretariatu ds. Gospodarczych”.

Jej bezpośrednim przełożonym jest papież

Sekretariat ma stanowić organ wykonawczy Rady Gospodarczej, utworzonej na mocy motu proprio Fidelis dispensator et prudens. Rada składa się z 15 osób: 8 duchownych oraz 7 świeckich ekspertów w dziedzinie finansów. Odpowiada m.in. za Instytut Dzieł Religijnych (IOR), znany jako Bank Watykański. Sekretariat ds. Gospodarki został utworzony przez papieża Franciszka w 2014 r. w ramach pierwszego kroku ku przejrzystości finansów Watykanu.

Sekretariat „odpowiada bezpośrednio przed Ojcem Świętym i zajmuje się kontrolą ekonomiczną” dykasterii Kurii Rzymskiej oraz instytucji związanych ze Stolicą Apostolską i Państwem Watykańskim – czytamy w motu proprio.

Więcej kobiet w Kurii

Ciocca jest profesorem na Uniwersytecie Opus Dei – Santa Croce. Powołanie Cioccy zostanie dodane do innych nominacji kobiet na ważne urzędy Stolicy Apostolskiej dokonanych przez Franciszka. Między innymi była to Włoszka Barbara Jatta w Muzeach Watykańskich i Słowenka Nataša Govekar w teologiczno-duszpasterskim kierownictwie Dykasterii ds. Komunikacji.

Zobacz także
Wasze komentarze