Zdjęcie poglądowe fot. unsplash/Adam Mccoid

„Co będzie z moim życiem”? Rekolekcje, które pomagają odnaleźć swoje miejsce

Wspólnota Przymierze Miłosierdzia organizuje rekolekcje, które pomagają odnaleźć swoje miejsce w życiu. Bo powołanie to, coś więcej niż zdecydowanie, czy chcę być księdzem, osobą konsekrowaną czy żyć w małżeństwie.

Rekolekcje, które mają pomóc rozpoznać swoją drogę życia będzie prowadziła wspólnota, która pochodzi z Brazylii. Zostatała założona tam 22 lata temu, a od 10 lat misjonarze z Brazylii mieszkają w Polsce. Prowadzą rekolekcje i ewangelizacje. Ich pragnieniem jest docierać do każdego człowieka, by nie tylko powiedzieć mu o Bożej miłości, ale także pomóc jej doświadczyć, by to ona przemieniła życie.

Prowadzą między innymi rekolekcje, podczas których można rozpocząć drogę rozpoznawania swojego miejsca w życiu, po prostu sensu życia.

Spotkanie dwóch woli

– Wciąż inspirują mnie słowa papieża Benedykta XVI, który mówi, że powołanie to spotkanie dwóch woli. Boga, który z miłością woła, i woli człowieka, który dobrowolnie i wielkodusznie odpowiada na to wołanie – mówi ojciec Pedro Morais z Przymierza Miłosierdzia. Ojciec pochodzi z Brazylii, ale od kilku lat mieszka i pracuje w Polsce.

– Z jednej strony mamy Boga miłującego, który jako pierwszy robi krok, wychodzi z inicjatywą. Jest pierwszym, który kocha, który wychodzi na spotkanie z człowiekiem i zaprasza go. A następnie posyła „do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał” (Łk 10, 1) – dodaje Marcos Dias, świecki misjonarz Przymierza Miłosierdzia.

Fot. Justyna Nowicka

Na właściwej drodze

Świat daje nam wiele możliwości, które możemy wybrać. Ale jak wybrać, by być szczęśliwym, by nie mieć tego poczucie, że moje życie jest bezsensowne? Można spróbować szukać na drodze, którą proponuje Ewangelia.

– Naszym pierwszym powołaniem jest bycie świętym. Niezależnie od wszystkiego celem życia każdego z nas jest to, aby tak przeżyć swoje życie, aby ostatecznie dotrzeć do Nieba. Rozeznanie powołania czy do życia w małżeństwie czy w celibacie to nic innego, jak poznanie specyficznej drogi, która pomoże mi tam trafić. Tak jak GPS pokazuje opcje najszybciej drogi do celu tak rozeznanie powołania pozwala odkryć przeznaczoną nam drogę do Nieba – wyjaśnia Hanna Wargin, świecka misjonarka z Przymierza Miłosierdzia.

Ale ostatecznie chodzi o to, by odkryć, że każdy człowiek „jest powołany do tego aby kochać. Aby być darem dla Boga i dla drugiego człowieka” – dodaje Marcos.

– Jak pisze św. Augustyn w „Wyznaniach”, bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy wykonali ten ruch, który pozwoli nam wejść do naszego wnętrza i odkryć na nowo nasze pochodzenie i nasze pierwsze powołanie, którym jest „życie w Chrystusie Jezusie”. Możemy to także nazwać „życiem w świętości”. Bycie księdzem, zakonnikiem lub przyjęcie życia konsekrowanego w ruchu kościelnym jest zawsze życiem, które podąża tymi samymi krokami, co Jezus: bezwarunkową miłością do woli Ojca – mówi ojciec Pedro.

>>>Rodziny na wzgórzach Sao Paulo. Rozmowa Justyny Nowickiej z Livią Costa [MISYJNE DROGI]

Fot. Justyna Nowicka

Znaleźć to, co najlepsze

Wielu ludzi boi się, że jeśli Bóg powołuje, to znaczy, że będę musiał cierpieć, znosić całe mnóstwo trudów. I niewiele w tym będzie radości. To mit.

– Zrozumieć swoje powołanie to odkryć sens naszego życia. To zrobienie w sobie miejsca na spotkanie tego, co najlepsze, z tym, co cię spełnia i wypełnia. Słowo „powołanie” na początku może wzbudzać w nas lęk. Ale kiedy już odkryjemy, co się za tym kryje, pewnie zadamy sobie pytanie: dlaczego nie odkryłem tego wcześniej? Odkrywanie swojego powołania było doświadczeniem św. Augustyna, który szukał tak wielu rzeczy na zewnątrz, ale swój sens i pełnię życia znalazł wewnątrz serca. Naszym powołaniem jest ta głęboka tęsknota, którą mamy w sobie, która jest zaspokojona tylko wtedy, gdy żyjemy i wypełniamy nasze powołanie – mówi Marcelo Chagas, misjonarz z Przymierza Miłosierdzia.

– Odkrywanie  naszego powołania to odkrywanie skarbu naszego życia. Jest to odkrycie bezpiecznej drogi, którą mamy podążać – dodaje ojciec Pedro.

Dla kogo rekolekcje?

Na rekolekcje może zapisać się każdy, kto potrzebuje po raz pierwszy, a może na nowo odnaleźć swoją drogę życia. Zobaczyć do czego został stworzony przez Boga.

Odbędą się one w Poznaniu, od 22 do 23 stycznia. Szczegóły i zapisy tutaj:

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze