Co mówił katolicki ksiądz podczas XIII Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej?
13 września w Krakowie rozpoczęło się Trzynaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej. Temat przewodni Zgromadzenia brzmi: „Jedno Ciało, jeden Duch, jedna nadzieja”. Głównym mówcą zgromadzenia jest rzymskokatolicki teolog z Czech ks. Tomáš Halík.
Światowa Federacja Luterańska jest globalną wspólnotą Kościołów reprezentujących tradycję luterańską. Zgromadzenie, które jest najwyższym organ decyzyjnym Światowej Federacji Luterańskiej zbiera się zwykle co 6 lat i gromadzi delegatów i delegatki ze 150 Kościołów członkowskich. Trwające tydzień wydarzenie, poprzedzone było spotkaniami przygotowawczymi dla kobiet (Wrocław), mężczyzn (Kraków) i młodzieży (Wisła Malinka). ŚFL jest zobowiązana do przestrzegania parytetów, które zapewniają, że każdy region jest reprezentowany przez co najmniej 40% kobiet, 40% mężczyzn i 20% młodzieży. ŚFL dąży również do zachowania równowagi pomiędzy delegatami świeckimi i ordynowanymi.
>>> Tożsamość Europy i zadanie Kościoła – ekumeniczna debata u luteran
Ks. Tomáš Halík: ekumenizm w XXI w. musi iść jeszcze dalej
Ks. Halík zauważył podczas swojego przemówienia, że Kościół musi się nieustannie reformować. Dotyczy to zwłaszcza obecnych czasów wielkich przemian i kryzysów. Mówiąc o reformacji luterańskiej i katolickiej w XVI wieku, stwierdził, że „odnowiły i pogłębiły chrześcijaństwo, ale także je podzieliły”. Dodał, że XX wieku mieliśmy do czynienia z dwiema znaczącymi reformami: globalną ekspansją wspólnot zielonoświątkowych oraz Soborem Watykańskim II w Kościele. Zdaniem ks. Halika był to przełom otwierający drzwi „do powszechnej otwartości ekumenicznej”.
Mówca sugerował jednak, że ekumenizm XXI wieku powinien iść znacznie dalej niż w XX wieku. W opinii teologa chrześcijaństwo dzisiejszych czasów musi „wykroczyć poza istniejące mentalne i instytucjonalne, wyznaniowe, kulturowe i społeczne granice, aby wypełnić swoją powszechną misję”. Jako przykład podał św. Pawła, który odważył się na wyprowadzenie chrześcijańska z pozycji „sekty żydowskiej” do religii uniwersalnej. Zachęcał też do przemiany mentalności misyjnej Kościołów i do porzucenia stylu „aroganckich posiadaczy prawdy”.
Trzynaste Zgromadzenie Ogólne Światowej Federacji Luterańskiej
W Trzynastym Zgromadzeniu Ogólnym bierze w sumie udział 355 oficjalnych delegatów. Obecni będą także reprezentanci członków stowarzyszonych ŚFL, goście ekumeniczni, oficjalni mówcy, doradcy, uczestnicy z urzędu, wolontariusze i pracownicy ŚFL. Obrady będą odbywać się w Centrum Konferencyjnym ICE w Krakowie.
Program Zgromadzenia dostępny jest tutaj. Część sesji są transmitowane poprzez kanały ŚFL. Zaplanowano również transmisje z tłumaczeniem na język polski sesji tematycznych oraz nabożeństwa kończącego zgromadzenie na kanale YT Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Specjalny program dla mieszkańców Krakowa oraz gości przygotowała Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej polskich luteran. Nabożeństwo otwierające spotkanie przygotowawcze kobiet odbędzie się w piątek 8 września, o godz. 8.30 w kościele ewangelicko-augsburskim Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Będzie ono transmitowane na kanale YT parafii.
Gospodarzem Zgromadzenia jest Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który jest jednym z członków założycieli Światowej Federacji Luterańskiej (1947). Liczy ponad 60 tys. członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 150 duchownych. Zwierzchnikiem Kościoła jest bp Jerzy Samiec.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |