Abp Gintaras Grušas, przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), fot. youtube.com

Ekumeniczny apel na Czas dla Stworzenia 2023

Przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (KEK) i Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) wezwali wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli w całej Europie do obchodzenia Czasu dla Stworzenia w duchu ekumenicznym poprzez modlitwę i działania. Tegoroczny Czas dla Stworzenia trwać będzie od 1 września do 8 października pod hasłem: „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”.

Duchowym symbolem tego czasu będzie woda, przypominająca o chrzcie, decyzji o nawróceniu i rozpoczęciu nowego życia. Metropolita Nikita i abp Gintaras Grušas zauważyli w swoim apelu, że niezbędna do przetrwania woda pitna nie jest dostępna wszystkim. Wielu ludzi musiało w ostatnim czasie opuścić swe wioski z powodu suszy. „Tak wielu naszych braci na całym świecie jest zmuszonych powtarzać słowa Jezusa: «Pragnę» (J 19,28). Jeszcze inni musieli uciekać z powodu powodzi, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka. W tym czasie modlitwy i nawrócenia wsłuchajmy się w wołanie naszych braci i sióstr, ofiar różnych form niesprawiedliwości ekologicznej. Dlatego z pokornym sercem zwracamy się do Boga, ofiarowując Mu naszą modlitwę: «Panie, niech sprawiedliwość i pokój rozleją się na nasz świat, na nasz wspólny dom»” – głosi apelu KEK i CCEE.

>>> Bp Wiesław Lechowicz o obradach biskupów polowych podczas szczytu NATO w Wilnie

„Za każdym razem, gdy ze smutkiem widzimy ludzi spragnionych lub zmagających się z suszą, modlimy się: «Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój». Za każdym razem, gdy widzimy nieludzkie zniszczenia wojenne, jak na Ukrainie, w Somalii, Jemenie, Erytrei, Mjanmie i w wielu innych miejscach na świecie, gdzie podstawowe potrzeby są ograniczane lub gdzie woda jest używana jako broń przeciwko niewinnym cywilom, powtarzamy: «Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój»” – zachęcili autorzy apelu, zachęcając do tego, by żywić „relację zaufania z Bogiem, z naszymi braćmi i siostrami oraz z przyrodą”, bo wtedy sprawiedliwość i pokój będą się w nas obfitować.

Ukraina Fot. EPA/SERGEY KOZLOV

Zadeklarowali chęć wniesienia refleksji Kościołów w następną Konferencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatycznych (COP28), organizowaną przez ONZ w Dubaju (w Zjednoczonych Emiratach Arabskich), w dniach 30 listopada – 12 grudnia br. Wezwali również „wszystkich światowych przywódców i każdą osobę dobrej woli, aby posłuchały nauki i zobowiązały się do sprawiedliwej realizacji porozumienia paryskiego” z 2015 roku.

„Możliwość stworzenia bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego sposobu życia dla całej ludzkości zależy od naszego zaangażowania w ochronę naszego wspólnego domu poprzez zmianę stylu życia, promowanie wstrzemięźliwości i trzeźwości w korzystaniu z zasobów, które są dla nas darem Boga. Ale przede wszystkim zależy od aktywności i przemyślanej pracy osób najbardziej bezpośrednio zaangażowanych w politykę i życie społeczne” – stwierdzili metropolita Nikita i abp Grušas.

>>> Abp Scicluna: potrzeba promowania kultury życia, roli kobiet i gościnności

W 2015 roku, w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny, papież Franciszek ustanowił Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego. Co roku jest on obchodzony 1 września i rozpoczyna ekumeniczny Czas dla Stworzenia –okres modlitwy w intencji ochrony świata stworzonego. Zakończy się on Niedzielą św. Franciszka, obchodzoną z okazji przypadającego 4 października wspomnienia świętego z Asyżu. W tym roku będzie to niedziela 8 października.

COMECE skupia przedstawicieli katolickich konferencji biskupich z państw członkowskich Unii Europejskiej. KEK natomiast jest organizacją ekumeniczną zrzeszającą większość Kościołów chrześcijańskich w Europie (z wyjątkiem Kościoła katolickiego).

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze