Co można robić podczas majówki w Warszawie?
Pokaz w Multimedialnym Parku Fontann, Festiwal Europejski, Bieg Konstytucji 3 maja, otwarcie sezonu na bulwarach, zwiedzanie Domu Hansenów w Szuminie – między innymi te atrakcje czekają na warszawiaków w czasie majowego długiego weekendu.
O „mocy atrakcji”, jakie czekają w majówkę na mieszkańców stolicy, mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na promie „Wilga” – jednym z tych, które od 1 maja będą wozić pasażerów pomiędzy brzegami Wisły. „Zachęcam oczywiście do spacerów tutaj, na bulwarach, ale również po nowo otwartym moście pieszo-rowerowym, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia od otwarcia skorzystało z niego ponad 200 tys. osób” – powiedział prezydent.
Tegoroczna majówka zbiega się z 20. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Europejski, w ramach którego zaplanowano koncerty i spektakle teatrów ulicznych. Na scenie pod hotelem Bristol włoskie szlagiery zaśpiewa Roberto Ruggeri, a francuskie piosenki wykona Chris Schittulli. Na jednym z balkonów hotelu wystąpią tenorzy z repertuarem Jana Kiepury.
>>> Policja ostrzega przed majówką: woda to żywioł, który nie wybacza błędów
„W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem” – czytamy na stronie internetowej urzędu miasta. Od strony ulicy Królewskiej do placu Zamkowego przejdzie natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Mykanów”, warsztaty „Roztańczona Europa” poprowadzą artyści ze Szkoły Musicalowej B&B.
Główne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz na placu Piłsudskiego. Z ulicy Rychnowskiej przez Wał Miedzeszyński i most Siekierkowski, Wisłostradą, do granic miasta przejedzie parada samochodów odbywająca się pod hasłem „III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja”.
Od 1 do 4 maja o godzinie 21.30 odbywać się będą pokazy Multimedialnego Parku Fontann. „W tym roku fontanny zatańczą w rytm przebojów grupy ABBA” – czytamy. Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła zaplanowano na 25-26 maja.
„Tradycyjnie, jak co roku, również 1 maja uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego” – zapowiedział Trzaskowski. „To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom”. W ofercie WLT są bezpłatne rejsy promami „Wilga”, „Pliszka” i „Słonka”. Na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, a także zabytkowe ikarusy i jelcz, tzw. ogórek.
„Zapraszamy również do spędzania wolnego czasu na terenach zielonych – czy to pięknie przebudowanym Polu Mokotowskim, czy też kopcu Czerniakowskim z parkiem akcji +Burza+” – zaznaczył prezydent Warszawy. „To niezwykłe miejsce zdobyło właśnie Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zachęcam gorąco tych wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, żeby odwiedzili to wyjątkowe miejsce” – dodał.
Majówkowy program przygotowało także warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które otwiera „sezon w Szuminie”: pierwsze oprowadzanie po Domu Hansenów zaplanowano na 1 maja. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Zofii Garlińskiej-Hansen, której prace – zachowane w domu architektki i artystki oraz jej męża, architekta Oskara Hansena – pokazywane będą w trakcie oprowadzania. „Opowiemy także o poradach architektonicznych, których udzielała swoim sąsiadom” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie internetowej MSN. Na specjalne sąsiedzkie wizyty w domu zaprasza także Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i dawna sąsiadka Hansenów.
>>> Majówka z książką – co zabrać do czytania?
Dom Hansenów należy do najmłodszych zabytków nowoczesnej architektury drewnianej w Polsce. Budynek powstały na przełomie lat 60. i 70. w oddalonej o 80 kilometrów od Warszawy wsi od 2017 r. jest własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gdy w 2018 r. został wpisany do rejestru zabytków, podkreślono wartość historyczną założenia jako unikalnego przykładu realizacji hansenowskiej teorii Formy Otwartej.
Długi weekend spędzić będzie można także w Łazienkach Królewskich, gdzie na gości czeka Piknik Europejski. Bezpłatnie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dostępne dla zwiedzających będą sale m.in. pałacu Na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickiego, Wodozbioru oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Z okazji Dnia Flagi zaplanowano m.in. plenerowy piknik tenisowy, a pod hasłem „Kolor flagi” działać będzie pracownia rodzinna.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |