Co najmniej kilkanaście ofiar napadu na kościół

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Około dwudziestu osób, w tym kapłan zostało zabitych, a dziesiątki rannych w stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej – Bangi – gdy niezidentyfikowani bandyci zaatakowali kościół – informuje Głos Ameryki.

Kościół Matki Bożej Fatimskiej został zaatakowany ostrzałem karabinowym i granatami podczas porannego nabożeństwa zmuszając uwięzionych do ucieczki przez wyłom w ścianie kościoła uczyniony przez policję. Morderstwo spowodowało oburzenie wiernych, którzy zanieśli ciało zabitego kapana przed pałac prezydencki.

Zdjęcie: zaatakowany kościół w Bangi, fot: wykop.pl

Atak miał miejsce około godziny 10 rano, gdy członkowie Bractwa św. Józefa oddawali cześć swemu patronowi. Tożsamość morderców nie jest znana, ale wydarzenie miało miejsce na pograniczu dzielnicy zamieszkałej głównie przez muzułmanów.
Informację o zastrzeleniu jednego z księży, Alberta Toungoumale Baby, przekazała stołeczna archidiecezja. Według świadka agencji Reutera, wokół ciała księdza, które w proteście zaniesiono przed pałac prezydencki, zgromadził się tłum liczący około tysiąca ludzi.

Różne informacje o liczbie zabitych
Do kostnicy szpitala miejskiego przewieziono dziewięć ciał zabitych – poinformowały władze. Natomiast działająca w Bangi organizacja Lekarze bez Granic oświadczyła, że śmierć poniosło sześciu ludzi, a 60 rannych przewieziono do szpitali. Nie podano, czy wszyscy zabici zginęli na miejscu w kościele, czy w starciach, do których doszło potem w okolicy.

Poprzednie ataki
W zeszłym miesiącu zginęło w tej dzielnicy 21 ludzi, kiedy wspólna misja pokojowa ONZ i lokalnych sił bezpieczeństwa usiłowała rozbroić członków gangu i doszło do regularnych starć z przestępcami. W Republice Środkowoafrykańskiej nadal żywa jest pamięć o przemocy na tle wyznaniowym z 2013 roku, kiedy rebelianci, głównie muzułmanie z koalicji Seleka, obalili prezydenta Francois Bozizego. Doszło wtedy do ataków na chrześcijan, co pociągnęło za sobą odwet ze strony ochotniczych chrześcijańskich jednostek nazywanych antybalaka. Zaatakowany we wtorek kościół w Bangi był już celem zamachu w 2014 roku, kiedy uzbrojeni w broń palną i granaty napastnicy zabili księdza i kilkoro wiernych.

Zobacz także
Wasze komentarze