fot. PAP/EPA/STRINGER

COMECE o prześladowanych chrześcijanach: potrzebne są zdecydowane działania kanałami dyplomatycznymi

Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) z zadowoleniem przyjęła wczorajszą rezolucję Parlamentu Europejskiego, potępiającą niedawne ataki na chrześcijan w Nigerii. Jednak w opublikowanej dziś nocie wskazała, że rezolucja bagatelizuje religijny wymiar konfliktu.

Komisja wezwała pilnie Unię Europejską do „podjęcia zdecydowanych działań zgodnych ze swoim prawodawstwem oraz do wykorzystania kanałów dyplomatycznych w celu zapewnienia ochrony wszystkich obywateli Nigerii”. Parlament Europejski potępił w swej nocie masakry z 23 i 25 grudnia ub.r., gdy uzbrojeni mężczyźni zaatakowali ponad 160 wiosek w stanie Plateau, zabijając co najmniej 200 chrześcijan. COMECE zauważa, że europosłowie wskazali na rolę zmian klimatycznych, niedostatku zasobów i braku mediacji jako czynników konfliktu, minimalizując jego wymiar religijny, na który wskazuje nigeryjski kardynał John Olorunfemi Onaiyekan. Według biskupów Nigerii, nie są to „zwykłe starcia między pasterzami rolnikami”, lecz prawdziwe „akty terrorystyczne”.

>>> Nigeria: Boże Narodzenie stało się pretekstem do masakr – zginęło około 200 osób

Ataki z grudnia nie są odosobnionymi przypadkami

Sekretarz generalny COMECE ks. Manuel Barrios Prieto podkreśla, że „presja środowiskowa i gospodarcza nie może w wystarczającym stopniu wyjaśnić zaciekłości ataków oraz ich skoordynowanego i systematycznego sposobu, jakiego dopuszczają się islamscy terroryści Fulani”.

Wspomniane w rezolucji Parlamentu Europejskiego ataki wigilijne 2023 roku nie są bowiem odosobnionymi przypadkami. W styczniu br. terroryści z Fulani zabili ponad 30 osób oraz zniszczyli kilka domów i ośrodków kultu, a we wrześniu ubiegłego roku seminarzysta Na’Aman Danlami Stephen z diecezji Kafanchan został spalony żywcem. Ponadto w wyniku przemocy ponad 2 miliony chrześcijan w stanie Benue zostało przesiedlonych wewnętrznie. Już w 2020 roku Parlament Europejski potępił zabójstwo ponad 6 tys. chrześcijan dokonane od 2015 roku przez grupy dżihadystów lub bojowników Fulani.

zdj poglądowe, fot. EPA/AKINTUNDE AKINLEYE

W swej nocie COMECE wyraża głębokie zaniepokojenie prześladowaniami, jakich doświadczają wspólnoty chrześcijańskie w Nigerii, i wzywa instytucje UE do bardziej zdecydowanej i mocnej reakcji na terroryzm islamski w tym kraju.

„Nie powinno się już dłużej tolerować, by te zbrodnie pozostawały bezkarne. Rząd Nigerii ma obowiązek chronić swoich obywateli, w tym wspólnoty chrześcijańskie społeczności, które są systematycznie prześladowane” – podkreślił ks. Barrios Prieto.

COMECE przypomina, że zawsze angażowała się w powstrzymywanie prześladowań chrześcijan w Nigerii, a w maju 2023 roku umożliwiła bp. Matthew Hassanowi Kukahowi z nigeryjskiej diecezji Sokoto spotkanie dialogowe z przedstawicielami władz UE i jej państw członkowskich.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze