Fot. Unsplash/Gabrielle Henderson

Coraz mniej prawników podchodzi do egzaminów na aplikacje

Od wielu lat spada liczba prawników, którzy podchodzą do egzaminów na aplikacje. Niewielki wzrost w tym roku nie odwraca ogólnego trendu – stwierdza piątkowa „Rzeczpospolita”.

Jak zwraca uwagę dziennik, kandydaci na radców prawych, adwokatów, komorników i notariuszy już za dwa tygodnie przystąpią do ministerialnych testów. „Choć w tym roku liczba kandydatów nieznacznie się zwiększyła w porównaniu z rokiem poprzednim, to jednak na przestrzeni 15 lat (od 2008 r.) widać, że zainteresowanie tą drogą kariery spada” – zauważa. Dodaje, że nie tylko zmniejsza się liczba absolwentów prawa, ale też coraz mniejsza część z nich przystępuje do egzaminów na aplikację w roku uzyskania dyplomu.

>>> Prawo na ulicy [MISYJNE DROGI]

Według gazety częściowo wiąże się to z nasycaniem rynku i wzrostem konkurencji: liczba notariuszy podwoiła się, samorządy radców i adwokatów przeżyły jeszcze dynamiczniejszy wzrost, a kancelarii komorniczych jest niemal cztery razy więcej niż 15 lat temu! „Prezes Krajowej Rady Komorniczej Sławomir Szynalik przyznaje, że spadek zainteresowania aplikacją komorniczą jest zauważalny i pogłębia się od kilku lat” – pisze dziennik.

>>> Abp Szewczuk: Ukraińcy giną za swoją wolność i by mieć prawo do istnienia

Zauważa, że samorządy prawnicze starają się przyciągnąć młodych, zmieniając programy swoich aplikacji. „Zarówno radcy, jak i adwokaci stawiają na większą elastyczność, zwiększają rolę edukacji zdalnej, dbają też o bardziej atrakcyjne przygotowanie materiałów dla aplikantów. Oferują również możliwość odbycia próbnych egzaminów zawodowych – stwierdza gazeta. Dodaje, że adwokatura kusi dodatkowo programami zniżkowymi oraz mLegitymacją. „W gorszej sytuacji są notariusze i komornicy, u których przebieg szkolenia jest uregulowany w przepisach powszechnie obowiązujących” – zaznacza. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze