fot. Serge Serebro, Vitebsk Popular News/wikimedia

Córka tragicznie zmarłej w Smoleńsku: tam zginęła cząstka każdego z nas, tam zginęło 96 rodzin a nie osób

W Smoleńsku zginęła cząstka każdego z nas, tam zginęło 96 rodzin a nie osób – powiedziała w sobotę na cmentarzu w Kaliszu Izabela Musielak, córka tragicznie zmarłej Gabrieli Zych, prezes kaliskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska, która była jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej.

W sobotę w 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej, na grobie Gabrieli Zych na cmentarzu przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu złożono wieńce i zapalono znicze. 10 kwietnia 2010 r. była to jej czwarta podróż do Katynia.

>>> Paweł Kurtyka: Nie winię Boga za Smoleńsk

Córka zmarłej Izabela Musielak podkreśla, że tamte wydarzenia „ma jak za mgłą”. „Dzieci mówią, że kiedy się o tym dowiedziałam, to zemdlałam. Dopiero pierwsze moje jaśniejsze wspomnienia dotyczą lotniska i przylotu trumny. Najostrzej pamiętam Torwar i klimat tego miejsca oraz późniejsze wydarzenia, jak msza w Warszawie i pogrzeb mamy” – powiedziała.

Podkreśliła, że „z tym dniem zawsze będą związane wielkie emocje, bo zginęło tam właściwie 96 rodzin, nie osób, ale rodzin”. „Razem z naszymi bliskimi, którzy lecieli w tym samolocie, zginęła cząstka każdego z nas” – dodała.

>>> 11 rocznica katastrofy smoleńskiej. Co do tej pory udało się ustalić w śledztwie?

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział, że „pamięta ten dzień i ten wielki szok”. „To było bezprecedensowe wydarzenie. Myślę, że to bardzo ważne, żeby o tej tragedii pamiętać, ponieważ ci ludzie lecieli oddać hołd tragicznie pomordowanym. Historia w bardzo tragiczny sposób wróciła w tym momencie” – mówił.

>>> Jasna Góra: pamięć o ofiarach katastrofy smoleńskiej

Gabriela Zych urodziła się 31 maja 1941 roku w Kaliszu. Po maturze pracowała w sądzie, później zajmowała się chałupnictwem.

fot. See OTRS ticket for details./wikimedia

Jej mężem był Lech Zych, który jako dziecko, w wieku 9 lat, stracił ojca w Kozielsku. Dopiero w 1943 roku dowiedzieli się, że został on rozstrzelany przez Rosjan. W 1989 roku postanowili wraz z kaliskimi rodzinami pomordowanych więźniów Kozielska, Starobielska oraz Ostaszkowa założyć stowarzyszenie Rodzina Katyńska. Pierwszym prezesem został Lech Zych. Po jego śmierci Gabriela Zych kontynuowała działalność w stowarzyszeniu.

>>> Jacek Świat: powinniśmy bardziej wczytać się w dekalog [10 LAT PO SMOLEŃSKU]

W 2005 r. została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Samorząd Kalisza nadał jej tytuł Honorowego Przyjaciela Miasta. Pośmiertnie została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Na grobie Gabrieli Zych wiązanki kwiatów złożono też w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek i premiera Mateusza Morawieckiego, których reprezentowała Żaneta Lasiecka-Stodolna, szefowa kaliskiej delegatury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze