Fot. youtube

Cypr: Kościół prawosławny żąda wycofania piosenki zgłoszonej na konkurs Eurowizji

Na Cyprze odbyły się 6 marca demonstracje przeciwko kandydaturze piosenki „El Diablo”, zgłoszonej na tegoroczny konkurs piosenkarski Eurowizji. We wtorek 2 bm. Święty Synod tamtejszego Kościoła prawosławnego oświadczył, że „piosenka ta zasadniczo pochwala fatalistyczne poddanie się ludzi władzy szatana”.

Zażądano od władz, aby utwór, który ma reprezentować Cypr na festiwalu, „oddawał naszą historię, kulturę i tradycje”. Dodał, że gdyby nie udało się zmienić piosenki na inną, to kraj powinien wycofać się z tej imprezy.

Zła interpretacja?

Władze kościelne powołały się przy tym na „napływające do nich codziennie sygnały od ludzi niezadowolonych z tej piosenki i ze sposobu jej wybrania”. W refrenie wykonawczyni, Greczynka Elena Tsagrinou śpiewa tak: „Zakochałam się, oddałam swoje serce diabłu, zrobiłam to, bo on mówi mi, że jestem jego aniołem” (I fell in love, I fell in love, I gave my heart to el diablo, el diablo. I gave it up, I gave it up because he tells me I’m his angel, I’m his angel).

Według piosenkarki jest to piosenka o kobiecie, która „prosi o ratunek w wyniku zakochania się w «złym chłopaku» o imieniu El Diablo. Kobieta w piosence wyznaje, że uzależnił ją on od siebie”. Wszystkie inne interpretacje „są bezzasadne” – stwierdziła Tsagrinou. Dodała, że sama jest chrześcijanką i że „wiara jest dla mnie czymś bardzo ważnym”. Podkreśliła ponadto, że „muzyka winna jednoczyć i umacniać ludzi, a nie dzielić”.

>>>Lauren Daigle dostała kolejną nagrodę. Jej piosenka od 111 tygodni jest na szczycie listy przebojów [WIDEO]

Fot. youtube

Zmiany nie ma w planach

Przewodniczący Rady Dyrektorów Cypryjskiej Spółki Radia i Telewizji CyBC (RIK), która promuje ten utwór, Andreas Frangos przyznał, że „nie był to zbyt szczęśliwy wybór”. Jednak zaznaczył, że RIK nie zamierza tego mieniać. Podkreślił przy tym, że źle zrozumiano treść utworu, który w sumie mówi o walce dobra ze złem i dodał. Dodał, że nikt nie miał i nie ma zamiaru obrażać czyichś uczuć religijnych.

Również rzecznik rządu cypryjskiego Wiktoras Papadopoulos oświadczył, że „szanuje poglądy przeciwników (tej piosenki), ale władze nie będą zabraniać wolności w dziedzinie ekspresji artystycznej”. „Nie można jej nieprawidłowo odczytywać ani ograniczać z powodu tytułu piosenki ani nie należy przypisywać jej niepotrzebnych rozmiarów” – stwierdził rzecznik.

>>>Ma 13 lat. Śpiewa w scholi kościelnej. Staś zachwycił jurorów „The Voice Kids” [WIDEO]

Eurowizja

Konkurs Piosenki Eurowizji przeprowadzono po raz pierwszy 24 maja 1956 pod nazwą Wielka Nagroda Eurowizji za Piosenkę Europejską. Obecna nazwa obowiązuje od 1973. Do dziś impreza ta jest organizowana co roku z coraz większą liczbą uczestników. W ubiegłym roku po raz pierwszy odwołano ją z powodu pandemii, ale w tym roku ma się odbyć. Konkurs odbędzie się w dniach 18-22 maja na arenie Ahoy w Rotterdamie z udziałem wykonawców z 41 krajów. Polska uczestniczy w Konkursie od 1994 r.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze