Częstochowa: Dom Fundacji „Oczami Brata” ma za sobą pół roku działalności
Usługi Opieki Wytchnieniowej oraz turnusy treningowe uczestników projektu „Samodzielne mieszkanie szansą na niezależne życie” – to niektóre działania Domu Oczami Brata, prowadzonego przez Fundację „Oczami Brata”, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami. Fundacja prosi o dalsze wsparcie.
Inicjatywa Domu Oczami Brata daje osobom niepełnosprawnym możliwość podążania swoją własną drogą do samodzielności. W obiekcie świadczy się usługi Opieki Wytchnieniowej – do dnia dzisiejszego zrealizowana została ona dla 44 rodzin osób z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym, dając możliwość wytchnienia rodzicom czy opiekunom. Działanie realizowane jest dzięki wsparciu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.
Jak informuje fundacja, w Domu odbywają się trzymiesięczne turnusy treningowe dla uczestników projektu „Samodzielne mieszkanie szansą na niezależne życie”, który realizuje się przy wsparciu środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Do chwili obecnej z turnusów skorzystało dziesięć osób z niepełnosprawnościami.
>>> Łódź: Straż Miejska i MOPS na pomoc bezdomnym w okresie jesienno-zimowym
W samym Domu odbywają się liczne aktywności dla osób z niepełnosprawnościami jak i społeczności lokalnej. Działania wspiera Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. W sposób profesjonalny rozwijany jest wolontariat i działania społecznościowe. Nie brak tam również zajęć sportowych: zumby fitness, nordic walking. Cykliczne warsztaty i szkoleń dla kadry też mają swoje miejsce w harmonogramie.
Dom Oczami Brata to także przestrzeń dla funkcjonowania dwóch teatrów: Teatru Oczami Brata i Teatru Nowego w Częstochowie. Ten drugi wydał miesiąc temu w Domu premierę spektaklu pt. „Umrzeć ze śmiechu” w reżyserii Tomasza Mana. Teatr Oczami Brata 8 grudnia zaprezentuje premierę spektaklu pt. „Sens”.
Prezes Zarządu Fundacji Paweł Bilski podkreślił, że „Dom tętni życiem artystycznym”. „Za nami również warsztaty z najważniejszymi nazwiskami współczesnego świata teatru. Adam Orzechowski, Michał Kotański, Robert Talarczyk, Wojtek Tremiszewski to osoby, które poprowadziły warsztaty dla ponad 30 artystów z całej Polski! Nie byłoby to możliwe, gdyby nie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego” – zaznaczył.
„Za nami dziesiątki godzin wsparcia, blisko 200 dni codziennej pomocy, którą Dom otacza osoby z niepełnosprawnościami, rodziców i opiekunów prawnych, wolontariuszy, pracowników i współpracowników! To piękne dzieło” – dodał prezes Bilski.
Fundacja czeka obecnie na zgodę Gminy Miasta Częstochowy, aby w Domu Oczami Brata, od stycznia 2024 mogła być prowadzona usługa: Rodzinny Dom Pomocy dla 8 osób z niepełnosprawnością, które będą mogły zamieszkać w Domu do końca swoich dni.
>>> Robert Lewandowski: pomagamy ze Szlachetną Paczką od 9 lat – to już tradycja
Jest też plan, aby od stycznia 2024 roku Dom stał się przestrzenią do pracy w tzw. Zakładzie Aktywności Zawodowej.
Prezes Bilski podziękował osobom, firmom i instytucjom wspierającym fundację. Zaapelował też, by pamiętać o tym miejscu na co dzień. „To również Państwa Dom! Zawsze jesteście Państwo tutaj mile widziani!” – zapewnił Bilski.
Prezes fundacji zwrócił się też o zapoznanie się z materiałami video na temat działalności fundacji i samego Domu Oczami Brata oraz poprosił o dalszą pomoc w realizacji celów statutowych Fundacji.
Fundacja zwróciła się z prośbą o pomoc precyzując na czym szczególnie jej zależy. „Ważne są dla nas stałe dostawy artykułów higienicznych, chemii do sprzątania, artykułów i sprzętu biurowego” – podkreślono w komunikacie. „Nasz Dom ma 1 tys. m2. To nie lada gratka, aby go ogrzać. Na co dzień ogrzewamy go prawdziwą miłością, jednak rachunki za prąd, ogrzewanie i przeglądy techniczne (np. windy) wymagają stałych opłat” – dodał Bilski.
Można też dołączyć do grona partnerów działań fundacji, np. w ramach barteru, promocji czy zostając ich darczyńcą finansowym. Fundacja organizuje m.in. ogólnopolski Festiwal Kultury Alternatywnej eFKA, podczas którego występują artyści z całej Polski. Na kilku scenach, wzdłuż ul. Mielczarskiego w Częstochowie odbywają się spektakle, koncerty, plenery malarskie, wystawy, spotkania performatywne itd.
Jak podkreślono, systematyczne wsparcie finansowe umożliwi niesienie długofalowej pomocy, pozwala lepiej planować budżet i tym samym efektywniej wspierać mieszkańców Domu. „Nawet najmniejsza pomoc ma ogromne znaczenie. Każda wpłata, darowizna, sponsoring ma siłę marzeń o lepszej przyszłości” – podkreślono.
Według komunikatu, przekazując 1,5 proc. podatku też można wspierać wszystkie działania organizacji, której nr KRS jest następujący: 0000494434. Fundacja zachęca też do odwiedzenia witryny w serwisie Patronite i prosi, aby poprzez wybranie progu wsparcia, stale wspierać jej działania.
Działalność dobroczynna Fundacji została w roku 2023 doceniona poprzez przyznanie prestiżowej nagrody BohaterON w kategorii „Organizacja non-profit”, a jej prezes Paweł Bilski został laureatem nagrody Prezydenta RP „Dla dobra wspólnego” w kategorii „Człowiek-lider”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |