Fot. PAP/Abaca

Łódź: Straż Miejska i MOPS na pomoc bezdomnym w okresie jesienno-zimowym

Patrole Straży Miejskiej w Łodzi rozpoczęły sprawdzanie pustostanów i innych miejsc pod kątem przebywania w nich bezdomnych w okresie jesienno-zimowym. Potrzebujący otrzymają ciepłą herbatę, odzież oraz inną niezbędną pomoc od pracowników MOPS i wolontariuszy Centrum Służby Rodzinie.

Patrole Straży Miejskiej, wolontariuszy Centrum Służby Rodziny i policji, które niosą w Łodzi doraźną pomoc osobom w kryzysie bezdomności w szczególnie trudnym dla nich czasie, to coroczna akcja o tej porze roku.

Jak bowiem podkreślają służby oraz przedstawiciele organizacji pomocowych osoby, które mimo możliwości skorzystania ze schroniska lub noclegowni, podejmują decyzję o pozostaniu na ulicach lub w pustostanach, kiedy temperatura zaczyna spadać poniżej zera, narażają swoje życie i pomoc dla nich jest szczególnie istotna.

„Będziemy patrolować miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, a więc pustostany, budynki przeznaczone do remontu i inne, o których wiemy, że osoby nie mające domu mogą się tam schronić. Lista takich miejsc jest aktualizowana na bieżąco. Nasza rola w tych patrolach polega na proponowaniu osobie pozostającej w kryzysie bezdomności przewozu do schroniska lub noclegowni, a także informowaniu o tym, gdzie można zjeść ciepły posiłek, umyć się i wymienić odzież” – wyjaśniła Joanna Prasnowska z łódzkiej Straży Miejskiej.

>>> Liban: Zakon Maltański niesie pomoc lokalnej społeczności

Towarzyszący strażnikom wolontariusze CSR będą mieli ciepłą herbatę, odzież zimową, koce.

Straż Miejsca zaapelowała do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętni na los bezdomnych i przekazywali służbom wszystkie sygnały na temat osób przebywających m.in. w miejscach niezamieszkałych. Takie informacje można przekazywać także streetworkerom pracującym w ramach Miejskiego Ośrodka Opieki Społecznej (MOPS) w Łodzi, którzy zajmują się specjalistyczną pomocą na rzecz bezdomnych przez cały rok. Można z nimi skontaktować się mailowo – [email protected], poprzez wysyłanie wiadomości prywatnej do grupy na Facebooku „Streetworking po łódzku” lub telefonicznie – numery telefonów są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi w zakładce „Pomoc osobom bezdomnym”.

Widząc osobę potrzebującą pomocy można również zadzwonić na numer Straży Miejskiej, czyli 986 lub numer alarmowy 112.

fot. pixabay/Leroy Skalstad

Osoby w kryzysie bezdomności potrzebujące wsparcia mogą zgłosić się także osobiście do streetworkerów, odwiedzając Wydział Wspierania Osób w Krzysie Bezdomności przy ul. Objazdowej 17. W tym miejscu mieszkańcy mogą włączyć się w prowadzoną zbiórkę odzieży dla potrzebujących i przekazać używane, ale nadal będące w dobrym stanie ubrania. Przede wszystkim potrzebna jest odzież męska – swetry, bluzy, kurtki z rozmiarach S, M lub L a także nieużywana bielizna, skarpetki, kalesony. Potrzebne są również zimowe buty dla mężczyzn w rozmiarach powyżej 41. Dla kobiet szczególnie pożądane są zimowe buty bez obcasów, najlepiej sportowe w rozmiarach powyżej 39, a także t-shirty, bielizna, skarpety i rajtuzy oraz czapki, rękawiczki i szaliki. Przydadzą się także koce, śpiwory, kołdry i artykuły higieniczno-kosmetyczne.

Osoby bezdomne mogą korzystać na co dzień z czterech schronisk oraz noclegowni. Łącznie zapewniają one prawie 400 miejsc.

>>> Robert Lewandowski: pomagamy ze Szlachetną Paczką od 9 lat – to już tradycja

„Obecnie we wszystkich placówkach dla osób w kryzysie bezdomności mamy wolne miejsca, w każdej możliwość kąpieli, prania odzieży, wymiany lub uzupełnienia odzieży jeśli ktoś sobie życzy oraz opieka pielęgniarska. Jest także pomoc prawna i socjalna na przykład w wyrobieniu dowodu osobistego i uzyskania zasiłku czy ustalenia prawa do emerytury lub renty, wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne” – zapewnił dyrektor łódzkiego MOPS Piotr Kowalski.

Do dyspozycji osób dotkniętych bezdomnością jest też Punkt Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 prowadzony na zlecenie Miasta Łódź przez Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Punkt zapewnia m.in. niezbędną odzież, bieliznę i obuwie, artykuły chemiczne, suchy prowiant oraz możliwość skorzystania z prysznica, pralki, W sezonie jesienno-zimowym przy punkcie funkcjonuje „Świetlica dla osób bezdomnych” (w poniedziałki, wtorki i środy w godz. 14-18), w której można m.in. zjeść ciepły posiłek, napić się ciepłej herbaty i kawy, wziąć udział w warsztatach lub też spotkać się z psychologiem i terapeutami.

Dodatkowo od 1 grudnia wieczorem w trasę wyruszy „Autobus dla bezdomnych i potrzebujących”. W kursującym po miejscach, w których najczęściej gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności chętni mogą zjeść gorący posiłek, a także otrzymać odzież. 1 grudnia zacznie działać także świetlica dla osób bezdomnych przy al. Piłsudskiego 119 prowadzona przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata. W placówce osoby bezdomne będą miały zapewniony pobyt dzienny (w godz. 8-16), gorący posiłek i napoje, możliwość uzupełnienia brakującej garderoby, skorzystania z prysznica, środków czystości i higieny osobistej oraz pomocy pielęgniarskiej.

Osoby w kryzysie bezdomności, które wolą przebywać poza placówkami mają do dyspozycji dwie mobilne łaźnie – jedna jest w pobliżu świetlicy przy al. Piłsudskiego 119, a druga przy ul. Złotniczej 10 w pobliżu Domu Pomocy Społecznej MOPS. Na miejscu można skorzystać z prysznica, wyprać i wysuszyć odzież a także – w razie potrzeby – wymienić ubrania na nowe. Łaźnia przy al. Piłsudskiego jest dostępna od poniedziałku do soboty w godz. 8-15, natomiast przy ul. Złotniczej od poniedziałku do soboty w godz. 13-20. Aby skorzystać z łaźni należy się zapisać się m.in. u streetworkerów MOPS. 

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze