Fot. Domena publiczna

Częstochowa: policja gotowa na przyjęcie pielgrzymów

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sierpień to na Jasnej Górze miesiąc pielgrzymkowego szczytu, wtedy do Częstochowy dociera najwięcej pieszych pielgrzymów. Według szacunków częstochowskiego samorządu, w tym roku przybędzie tam ok. 104 tys. osób.

Najwięcej pątników dotrze do sanktuarium podczas ostatnich dni przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), a później na święto Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Najwięcej pielgrzymów ma wejść do miasta 14 sierpnia – według szacunków samorządu to ok. 24 tys. osób. Niewiele mniej, bo ponad 23 tys., ma dotrzeć do Częstochowy dzień wcześniej.

„Szczyt pielgrzymkowy to przede wszystkim okres wzmożonej pracy policjantów ruchu drogowego, których zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego przejścia pielgrzymów przez ulice naszego regionu i miasta. Mundurowi w patrolach pieszych, a także zmotoryzowani policjanci poruszający się radiowozami, motocyklami oraz na rowerach dbają o bezpieczeństwo w mieście” – podał zespół prasowy śląskiej policji, apelując do wszystkich poruszających się drogami o rozwagę i stosowanie się do poleceń wydawanych przez mundurowych.

„Jeśli będziemy opiekunami osób starszych, dzieci czy niepełnosprawnych pamiętajmy, aby zaopatrzyć je w niezbędne leki, wodę do picia i karteczki z informacjami o chorobach, na jakie cierpią oraz imieniem, nazwiskiem i numerem telefonu do opiekuna na wypadek sytuacji, gdyby doszło do ich zagubienia się” – przypominają policjanci.

Odradzają też zabieranie z sobą szczególnie wartościowych przedmiotów – cennej biżuterii, drogiego sprzętu elektronicznego czy też dużych sum pieniędzy. Pozwoli to uniknąć ich zagubienia czy też kradzieży.

„Zadbajmy o właściwy nadzór nad swoimi rzeczami. Należy mieć na uwadze, że oprócz pielgrzymów, mogą pojawić się kieszonkowcy. Pozostawienie cennych przedmiotów na widoku w samochodzie lub bez nadzoru na miejscu uroczystości może być okazją, z jakiej skorzysta złodziej” – podkreślają policjanci.

Zobacz także
Wasze komentarze