Czy bierzmowanie jest potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego?
Niedawno na naszym portalu ukazał się artykuł o tym, czy katolik może spotykać się z osobą niewierzącą. Na Facebooku temat ten wywołał wiele komentarzy, dlatego w nawiązaniu do nich, postanowiłam trochę go rozwinąć.
Tym razem jednak poruszę temat bierzmowania. Czy jest ono konieczne do zawarcia ślubu kościelnego? Zapewne będziecie zaskoczeni odpowiedzią!
>>>KLIKNIJ TUTAJ i przeczytaj tekst o tym, czy katolik może spotykać się z osobą niewierzacą
Chrzest tak, ale czy bierzmowanie też?
W Katechizmie Kościoła Katolickiego jest napisane, że do ślubu mogą przystąpić dwie ochrzczone osoby i nigdzie nie ma tam informacji o bierzmowaniu. Bierzmowanie uwzględnia za to Kodeks Prawa Kanonicznego.
Kan. 1065 – § 1. Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy jest to możliwe bez poważnej niedogodności.
>>>Abp Ryś: celem jest życie chrześcijańskie, nie bierzmowanie
W rozumieniu tego punktu bierzmowanie nie jest więc warunkiem koniecznym do zawarcia ślubu kościelnego, ponieważ zostało użyte słowo „powinni”, a nie „muszą”.
Oczywiście, o takim przypadku trzeba porozmawiać z księdzem, który ma błogosławić przyszłym małżonkom. Przepis ten bywa bowiem różnie interpretowany. Często parafia wymaga od narzeczonych oprócz innych dokumentów także zaświadczeń o bierzmowaniu. Tym samym, chociaż oficjalnie nakazu nie ma, w praktyce brak sakramentu czasami powoduje problemy.
>>>Bierzmowanie nawróconego więźnia
Niemniej jednak brak bierzmowania w świetle prawa kanonicznego nie stanowi powodu do stwierdzenia nieważności małżeństwa.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |