Czy Malta zalegalizuje aborcję? W Holandii kolejna liberalizacja prawa aborcyjnego
Parlament Malty, ostatniego – obok Watykanu – państwa europejskiego całkowicie zakazującego aborcji, debatuje nad wprowadzeniem takiej możliwości w przypadku zagrożenia dla życia lub zdrowia kobiety.
W minioną niedzielę przed siedzibą premiera Roberta Abeli w stołecznej La Valetcie odbyła się największa w ostatnich latach manifestacja przeciwników złagodzenia przepisów antyaborcyjnych. Wezwali oni szefa rządu do wstrzymania zaproponowanej przez ministra zdrowia Chrisa Ferne’a poprawki, która rezygnuje z karania więzieniem lekarzy dokonujących aborcji w sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu matki. Dotychczas żaden maltański lekarz nie był jeszcze ścigany z tego powodu.
>>> Papież Franciszek: Malta jest miejscem kluczowym w ewangelizacji
Wśród demonstrantów byli m.in. katoliccy biskupi i działacze opozycji. Na czele protestu stała była centrolewicowa prezydent Malty (w latach 2014-2019) Marie Louise Coleiro Preca. – Jesteśmy tu, by być głosem nienarodzonych dzieci – mówiła 19-letnia studentka Maria Formosa, która przemawiała do uczestników. Dodała, że „przez aborcję zawsze traci się życie”.
Zdaniem opozycji, Kościoła i organizacji obrońców życia poprawka ma na celu utorowanie drogi do całkowitej liberalizacji aborcji. Rządząca centrolewicowa Partia Pracy odrzuca te oskarżenia.
Rząd premiera Roberta Abeli ma wystarczającą większość w parlamencie, żeby przyjąć poprawkę, jednak badania opinii publicznej wskazują, że większość mieszkańców Malty jest przeciwnikami aborcji.
Tymczasem w Holandii
W Holandii lekarze pierwszego kontaktu będą mogli przepisywać pigułki aborcyjne kobietom, chcącym przerwać ciąże – zdecydowała we wtorek izba wyższa parlamentu. Dotychczas pigułki można było zamawiać jedynie w klinikach aborcyjnych.
We wtorek Senat zatwierdził ustawę, przyjętą wcześniej przez izbę niższą parlamentu (Tweede kamer), która przewiduje, że preparaty wczesnoporonne do dziewiątego tygodnia ciąży będą dostępne za pośrednictwem lekarzy rodzinnych.
>>> Apel przed rezolucją Parlamentu Europejskiego: aborcja nie jest prawem
Wcześniej były one możliwe do uzyskania jedynie w jednej z szesnastu funkcjonujący w Niderlandach klinik aborcyjnych.
To kolejna liberalizacja prawa aborcyjnego; na początku roku parlament zniósł pięciodniowy tzw. okres refleksji przed zabiegiem.
Aborcja jest dozwolona w Holandii do 24. tygodnia ciąży. Decyzję w sprawie jej przeprowadzenia może podjąć kobieta po ukończeniu 16 lat, a jeżeli jest młodsza, to potrzebuje zgody rodziców.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |