Czy przed przyjęciem Komunii trzeba odprawić pokutę? Pytamy eksperta
Wyobraźmy sobie, że spowiadamy się tuż przede mszą św. albo w trakcie. Pojawia się wówczas pytanie, czy przed przystąpieniem do Komunii św. powinniśmy odprawić pokutę? Bo przecież pokuta należy do sakramentu spowiedzi, więc skoro nie jest jeszcze wypełniona, to czy spowiedź jest ważna?
Pytam o to ks. Jacka Hadysia, profesora, wykładowcę duchowości na Wydziale Teologicznym UAM, doświadczonego spowiednikami kierownika duchowego.
Czy pokutę należy odprawić zaraz po sakramencie pojednania, czy też można odłożyć ją na później?
Owszem, można pokutę odprawić później (chyba że ksiądz wyznaczył termin), bylebyśmy zdążyli do kolejnego sakramentu pokuty i pojednania. Jednak takie „przeciąganie” nie jest dobre, bo pamięć ludzka lubi zawodzić. Poza tym nasuwa się wtedy pytanie: na ile poważnie traktujemy spowiedź?
>>>Kiedy można złamać tajemnicę spowiedzi? Pytamy eksperta
Co się stanie, jeśli zapomni się albo odłoży się wypełnienie zadanej pokuty? Czy spowiedź jest wtedy ważna?
Sakrament pokuty i pojednania nie straci wtedy ważności, ale trzeba przy najbliższej spowiedzi wyznać: „pokuty nie wypełniłem…”
Co powinna zrobić osoba, która nie usłyszała bądź zapomniała, jaka pokute ksiądz jej zadała?
Warto w takiej sytuacji udać się do księdza i poprosić o przypomnienie starej czy nałożenie nowej pokuty, bądź też – jeśli takie rozwiązanie nie jest akurat z różnych powodów realne – nałożyć sobie samemu jakąś pokutę, a przy najbliższej spowiedzi powiedzieć o tym kapłanowi.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |