Czy Papież pojedzie do Rosji?

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin w dniach 20-24 sierpnia odwiedzi Rosję. Ma nadzieję, że jego wizyta będzie miała wkład także w przyszłą możliwą podróż Ojca Świętego do tego kraju.

W planie czterodniowego pobytu kard. Parolina w Moskwie znajduje się m.in. spotkanie z prezydentem Władimirem Putinem, a także z patriarchą Cyrylem. W rozmowie opublikowanej na łamach „Corriere della Sera” podkreślił, że Stolica Apostolska żywo interesuje się potężnym regionem Europy Wschodniej, na którym spoczywa ważna rola w budowaniu stabilności całego kontynentu i równowagi między Wschodem a Zachodem. „Ważne jest, aby wykorzystywać każdą okazję do promowania szacunku, dialogu i wzajemnej współpracy dla budowani pokoju” – mówił kardynał. Jak dodał, jego wizyta będzie okazją do wyrażenia duchowej bliskości papieża Franciszka ze wspólnotą rosyjskich katolików, a także do spotkań ekumenicznych i z najwyższymi przedstawicielami władz państwowych, by wspólnie rozmawiać o tematach dwustronnych i międzynarodowych.

Nawiązując do możliwych tematów rozmów z prezydentem Władimirem Putinem, watykański sekretarz stanu przypomniał, że „Kościół nie ustaje we wzywaniu wszystkich polityków globu by nie przedkładali interesów narodowych czy jakkolwiek cząstkowych, ponad dobro wspólne, ponad poszanowanie praw międzynarodowych – dla rozwoju każdego człowieka i wszystkich ludzi, dla zgody i współpracy między narodami”. Podkreślił też rolę Kościoła we wspieraniu tych inicjatyw, które sprzyjają budowaniu dobrych relacji pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi.

Z kolei w kontekście spotkania z patriarchą Cyrylem, kard. Parolin przypominał, że jedzie do Moskwy jako współpracownik Ojca Świętego, a patriarsze chce przekazać przede wszystkim serdeczne i braterskie pozdrowienie papieża. Wyraził też nadzieję, że spotkanie będzie okazją do rozmów poświęconych relacjom między Kościołami, a także aktualnym tematom społecznym, kulturalnym i politycznym. Podkreślił też potrzebę ciągłego szukania dróg zacieśniania więzów między wspólnotami Kościoła i wspierania rozwiązywanie problemów, które trawią współczesne społeczeństwo.

Pytany o to, czy wizyta w Rosji posłuży przygotowaniu papieskiej podróży do tego kraju, kard. Parolin odpowiedział, że choć nie jest to bezpośredni cel jego wizyty, ma nadzieję, że „z Bożą pomocą będzie mogła wnieść pewien wkład również w tym kierunku”.

Czy Papież pojedzie do Rosji?
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze