Czy poznański park (tzw. Łęgi Dębińskie) straci imię Jana Pawła II?
Radni poznańskiego osiedla Wilda zadecydowali, że nie złożą do prezydenta miasta wniosku o zmianę nazwy parku Jana Pawła II na Łęgi Dębińskie. Ta decyzja jednak nie zamyka sprawy.
Podczas burzliwej sesji, radni Wildy rozpatrywali wniosek o zmianę nazwy parku. W swoim wniosku radny Daniel Łubiński zwracał uwagę, że i tak nikt z Wildy nie używa tej nazwy, bo wszyscy mieszkańcy mówią “Łęgi Dębińskie”. “To nazwa rdzenna, ugruntowana w osiedlowym uzusie językowym oraz miejskiej toponimii” – napisał radny.
Jednak większość radnych – 11 osób – była przeciwko wnioskowi. Za nim zagłosowało 5 osób, a 4 wstrzymały się od głosu. Osoby głosujące przeciw wnioskowi zwracały uwagę, że zmiana nazwy pogłębi podziały społeczne w dzielnicy i wzajemne animozje, co nikomu nie jest potrzebne, a oceną pontyfikatu Jana Pawła II powinni się zająć historycy, nie osiedlowi radni. To oznacza, że Rada Osiedla Wilda nie wystąpi do prezydenta z inicjatywą przywrócenia starej nazwy parku – nie kończy jednak samego boju o zmianę nazwy. Przypomnijmy, że wystąpili o nią z wnioskiem do prezydenta działacze Lewicy Razem. Ostatecznie więc o sprawie rozstrzygną radni na sesji Rady Miasta.
>>> Stalin stracił, Jan Paweł II otrzymał – honorowe obywatelstwo Bratysławy
Przeciwko zmianie oficjalnej nazwy protestują poznańscy kibice. „Rozwieszamy transparenty z wyraźnym sprzeciwem wobec pomysłu zmiany nazwy parku, nasza akcja spotkała się z wielką aprobatą przechodniów, co jeszcze bardziej wskazuje, że mieszkańcy Wildy, niekiedy pamiętający przyjazd Papieża, nie chcą zmiany nazwy” – napisali kilka dni temu kibice.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |