fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Ks. prof. Andrzej Szostek uhonorowany medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego

Medal 75-lecia Misji Jana Karskiego odebrał w sobotę w Łodzi wybitny polski filozof-etyk, ksiądz profesor Andrzej Szostek, uczeń i doktorant kardynała Karola Wojtyły, a potem jego następca w kierowaniu Katedrą Etyki KUL, długoletni prorektor i rektor tej uczelni.

Odznaczenie nadane przez Towarzystwo Jana Karskiego wręczył laureatowi w sobotę, podczas nabożeństwa w archikatedrze w Łodzi, metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś, który również został nim uhonorowany w latach ubiegłych.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

W laudacji, napisanej przez przewodniczącego Towarzystwa Waldemara Piaseckiego i odczytanej przez stryjecznego wnuka Karskiego Jerzego Kozielewskiego, zaznaczono, że Medal jest darem dla osób, „co do których Towarzystwo ma głębokie przeświadczenie, iż w czasie ekstremalnej próby poszłyby drogą Jana Karskiego”. Przypomniano też, że Andrzej Szostek od początku kariery naukowej związany był z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim; w Katedrze Etyki, którą sam potem prowadził, pisał pracę magisterską na temat empirii etyki prof. Tadeusza Kotarbińskiego u ks. prof. Karola Wojtyły – późniejszego papieża Jana Pawła II.

Nigdy nie odszedł od empirii etycznej i prób definiowana norm, które mogą pomóc ludziom żyć ze sobą – w szacunku i spolegliwości, po prostu – jak być człowiekiem pośród ludzi. (…)Refleksja ks. profesora ma także charakter instytucjonalny – życie ludzi porządkują bowiem instytucje różnej hierarchii i szczebla; jako dwie najważniejsze można wskazać państwo i kościół. (fragment laudacji)

Zaznaczono, że ks. Szostek „z ogromną troską i bólem mówi o Kościele przechodzącym dziś czas próby i zwraca uwagę na potrzebę otwartości i dialogu” i przytoczono jego słowa wzywające, by „strzec się Kościoła jako twierdzy atakowanej przez licznych wrogów” i „z uwagą słuchać także głosów krytycznych, których autorami są ludzie dalecy od Kościoła – ważna jest treść głosów, a nie ich autorzy”. „Możemy czuć się szczęśliwi , mając nauczyciela etyki, przy którym w trudach swoich nie kroczymy w milczeniu. Wierzymy, że tą samą drogą, którą przemierzał nasz patron Jan Karski, szedł patron naszego laureata święty Jan Paweł II” – podkreślił autor laudacji. Medalu gratulował laureatowi jego następca – obecny kierownik Katedry Etyki KUL ks. Alfred Marek Wierzbicki, którego zdaniem ks. Szostek jest „postacią w duchu Karskiego”.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Nie zasłużyłem na tak wielkie wyróżnienie, więc przyjmuję je z zakłopotaniem i ogromną wdzięcznością (…). Jana Karskiego zaliczam do swoich niekanonizowanych świętych – obok Dietricha Bonhoeffera, Mahatmy Gandhiego, Martina Luthera Kinga, Alberta Schweitzera. Wszyscy oni tak byli poruszeni krzywdą i biedą ludzką, że to zmieniło ich życie. (ks. prof. Andrzej Szostek)

Jak dodał, dla niego Medal jest „wezwaniem do wyjścia ze stanu grzesznej obojętności, apelem o to, by cenić wrażliwość moralną i okazywac ją czynem, a nie tylko emocjonalnym wzruszeniem”. Medal 75-lecia misji Jana Karskiego został zaprojektowany przez artystę Janusza Kapustę z Nowego Jorku, a wybity przez medaliera Wiesław Kuleja. Emisja odznaczenia liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy. Pierwszym wyróżnionym był papież Franciszek, któremu medal wręczył w Watykanie kardynał Stanisław Dziwisz.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Lista uhonorowanych obejmuje prezydentów Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela – Andrzeja Dudę, Donalda Trumpa i Reuvena Riwlina. Otrzymali go hierarchowie polskiego Kościoła – kardynał Stanisław Dziwisz i kardynał Kazimierz Nycz oraz biskup Tadeusz Pieronek. Medal otrzymała także bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, z którą związana była część konspiracyjnej działalności okupacyjnej Jana Karskiego.

fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze