Fot. unsplash

Czy prawosławne seminarium duchowne zostanie ponownie otwarte na tureckiej wyspie?

Patriarchat Konstantynopola stara się o ponowne otwarcie seminarium duchownego na tureckiej wyspie Chalki, położonej we wschodniej części morza Marmara.

Chęć wznowienia działalności tej placówki wyraził ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I podczas międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej w miejscowej Wyższej Szkole Teologicznej z okazji 50. rocznicy zamknięcia seminarium. Wcześniej patriarcha Bartłomiej sprawował Boską Liturgię w monasterze Świętej Trójcy utworzonym jeszcze w okresie bizantyjskim. To właśnie przy nim, za zgodą władz tureckich, powołana została do życia szkoła teologiczna kształcąca księży dla służby w Patriarchacie Konstantynopola. W 1971 r. władze tureckie zlikwidowały placówkę na mocy prawa zabraniającego prowadzenia w tym kraju uczelni prywatnych.

>>> Grecja: sprzeciw wobec urządzenia dyskoteki w starożytnym klasztorze

Honorowy zwierzchnik prawosławia zauważył, że w ciągu 127 lat swojego istnienia seminarium na wyspie Chalki, dało Kościołowi prawosławnemu na całym świecie świetnie wykształconych teologów i duszpasterzy. „Będziemy walczyć o jego ponowne otwarcie. Nic w Kościele nie rozwija się bez solidnych podstaw teologicznych” – powiedział patriarcha Bartłomiej.

Zaznaczył, że obecnie potrzebna jest otwarta teologia, która nie unika i nie ignoruje świata, aby chronić rzekomo zagrożony rozwojem współczesnych społeczeństw Kościół. „Zamknięty umysł i introwertyzm to źródła fundamentalizmu, które powodują, że życie chrześcijańskie staje się bezowocne. Tragiczne jest to, że chrześcijaństwo, najbardziej rewolucyjna siła ludzkiego ducha, jest obecnie utożsamiane z konserwatyzmem, biernością i obojętnością wobec historii świata” – powiedział ekumeniczny patriarcha Konstantynopola.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze