Czy w Boże Ciało trzeba uczestniczyć we Mszy świętej?

<1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa znana jest powszechnie jako Boże Ciało. Zalicza się ją zarówno do tak zwanych świąt ruchomych, ale także świąt nakazanych. Co to oznacza w praktyce? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Kościele rzymskokatolickim celebruje się w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej, czyli 60 dni po Wielkanocy i 10 dni po Zesłaniu Ducha Świętego. Wypada ona w maju lub w czerwcu. W Polsce dzień jej obchodów jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

W przypadku Bożego Ciała mówimy o święcie nakazanym, czyli obowiązkowym. To oznacza, że wszyscy katolicy powinni tego dnia uczestniczyć we Mszy św. Brak udziału jest zatem grzechem.

Należy w tym miejscu przypomnieć, że obowiązek udziału we Mszy Św. wierni mogą wypełnić dzień przed samą Uroczystością, tj. w jej wigilię: Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Trzeba pamiętać, że uczestnictwo w procesji czy nieszporach nie zastępuje udziału we Mszy świętej i nie czyni zadość obowiązkowi uczestniczenia w tym dniu w Eucharystii.

 

 

 

Czy w Boże Ciało trzeba uczestniczyć we Mszy świętej?
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze