Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje post? Zobacz na mapce, jak jest w twojej diecezji [AKTUALIZACJA]

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Wielu katolików zastanawia się czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje nas wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przygotowaliśmy mapę i zaznaczyliśmy, w których diecezjach udzielono dyspensy na 21  czerwca 2019.

Mapkę przygotowaliśmy 20 czerwca 2019 o 17:30  na podstawie komunikatów ze stron archidiecezji. Jeśli wiesz, że w twojej archidiecezji czy diecezji jest inaczej – daj znać. Uaktualnimy!

*Kolor czerwony – diecezja, w której jest dyspensa *Kolor szary – diecezja, w której obowiązuje post

Prawo kanoniczne jasno precyzuje kiedy konkretnie nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych:

Kan. 1251 – Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.

Do wstrzemięźliwości zobowiązane są wszystkie osoby między czternastym a sześćdziesiątym rokiem życia.

Piątek po Bożym Ciele jest tymczasem dniem zupełnie zwyczajnym, nie ma żadnego święta, nawet obowiązkowego wspomnienia – post zatem jak najbardziej obowiązuje.

Biskup może jednak, „ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra” udzielić wiernym dyspensy od postu (kan. 87 § 1.). Informację odnośnie ewentualnej dyspensy można sprawdzić na stronie internetowej diecezji, na terenie której aktualnie przebywamy. O tym, czy obowiazuje nas dyspensa decyduje to na terenie jakiej diecezji jesteśmy, a nie z której pochodzimy. 

Dyspensa taka często jest jednak obwarowana jakimiś warunkami np. złożenie ofiary na pomoc biednym i potrzebującym. Jeśli chcemy skorzystać tego dnia z dyspensy wypadałoby najpierw wejść na stronę internetową swojej diecezji i upewnić się czy nie musimy spełnić określonych warunków.

Kościół przewiduje jednak jeszcze jedną możliwość uzyskania dyspensy od postu, mianowicie dyspensy udzielonej przez proboszcza:

Kan. 1252 – (…) Proboszcz może, dla słusznej przyczyny i według przepisów biskupa diecezjalnego, udzielić w poszczególnych wypadkach dyspensy od obowiązku zachowania dnia świątecznego lub dnia pokuty, albo dokonać zamiany tego obowiązku na inne uczynki pobożne.

Jeśli zatem na terenie twojej diecezji post obowiązuje sprawdź czy przypadkiem ksiądz proboszcz nie udzielił ci takiej dyspensy.

Warto jednak zawsze pamiętać, że dyspensa udzielana jest tylko na terenie podległym danemu biskupowi lub proboszczowi. Oznacza to, że jeśli twój diecezjalny biskup udzielił dyspensy od postu, ale ty akurat tego dnia przebywasz na terenie innej diecezji, w której post obowiązuje musisz soczystą wołowinkę zastąpić czymś innym.

W kolejny piątek, 28 czerwca, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje z uwagi na przypadająca w tym dniu Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zobacz także
Wasze komentarze