Czym właściwie jest znak krzyża?
Wykonujemy go często z przyzwyczajenia, a gdy żegnamy się podczas rozpoczynającej się liturgii, nawet o tym nie myślimy. Warto jednak wiedzieć, jak głębokie znaczenie ma ten – z pozoru prosty – gest.
Bóg jest w naszym ciele
Gdy zrozumiemy tę prawdę, zrozumiemy również, że znak krzyża jest podstawową, fizyczną postawą chrześcijańską. Jest też najprostszą i najszybszą modlitwą, jaką możemy zanieść do Boga. Świadomie wykonany znak krzyża oznacza również odpust cząstkowy. Choć nie można dokładnie określić, jaką „miarę” ma ten odpust, wiadomo na pewno, że jego dokonywanie skraca naszą karę w czyśćcu.
Ukrzyżować ciało
Z mojej perspektywy jednak nie odpust cząstkowy jest najważniejszym sensem znaku krzyża, ale jego o wiele głębsze znaczenie. Od jakiegoś czasu mam trochę większą świadomość tego znaku. Gdy się żegnam, wspominam czasami cierpienia chrześcijan, a często nawet ich śmierć, jaką ponoszą, przyznając się do Chrystusa. Często tyle właśnie kosztuje ich ten „prosty gest”.
Święty Paweł pisze w drugim liście do Koryntian:
Zewsząd znosimy cierpienia, lecz nie poddajemy się zwątpieniu; żyjemy w niedostatku, lecz nie rozpaczamy; znosimy prześladowania, lecz nie czujemy się osamotnieni, obalają nas na ziemię, lecz nie giniemy. Nosimy nieustannie w ciele naszym konanie Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym ciele. Ciągle bowiem jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym śmiertelnym ciele (2 Kor, 4, 8-11).
Wykonując znak krzyża, nie tylko przyznajemy się do Boga, ale pokazujemy, że zgadzamy się na postawę Boga, o której pisze święty Paweł. W naszym ciele bowiem, nosimy nieustannie „umieranie Chrystusa”. Gdy przeżywamy jakiekolwiek cierpienie, tym bardziej fizyczne, za pomocą znaku krzyża, możemy nadać mu zupełnie inny wymiar. Trapista, Thomas Merton, pisał:
Wierzyć w cierpienie – to objaw pychy; ale cierpieć i wierzyć w Boga – to akt pokory (…). Bo samą istotą chrześcijaństwa jest stawianie czoła cierpieniu i śmierci, nie dlatego, aby one były dobre i same w sobie stanowiły jakąś wartość, ale dlatego, że zmartwychwstanie Chrystusa zmieniło całe ich znaczenie.
Znak krzyża zawiera w sobie właśnie tę prawdę.
Małe krzyżyki
Miałam to szczęście, że wychowałam się w rodzinie katolickiej, w której znak krzyża w różnej formie był codziennością. Dopiero gdy zaczęłam dorastać, zorientowałam się, że nie wszyscy ludzie żyją tak jak moja rodzina. Zaczęłam wtedy również poznawać, co te „proste gesty” w zasadzie oznaczają. Właśnie z dzieciństwa pamiętam, że moi rodzice zawsze na „dobranoc” zaznaczali kciukiem znak krzyża na moim czole, a gdy się żegnaliśmy (chociażby wychodząc do pracy), robiliśmy sobie nawzajem taki znak na czole, mówiąc „Idź/zostań z Bogiem”. Szczerze mówiąc zostało mi to do dzisiaj. Uważam, że ta tradycja jest bardzo piękna.
Jednak każdy z nas robi małe znaki krzyża, chociażby podczas Mszy św., przed Ewangelią. Znak krzyża na czole, oznacza to, by zrozumieć Słowo Boże, na ustach – by o nim mówić a na sercu –by Ewangelię zachowywać i nią żyć.
Świadomość znaczenia znaku krzyża z pewnością może nam pomóc pełniej żyć po chrześcijańsku. Pomoże dobrze przeżyć każdy nowy dzień, który zaczynamy przecież od tego Znaku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |