Świdnica, 21.09.2016. Duchowy przywódca Tybetańczyków Dalajlama XIV (C), Biskup Ignacy Dec (L) oraz prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska (P) w świdnickim Kościele Pokoju, 21 bm. Przedstawiciele kościołów chrześcijańskich, judaizmu, islamu oraz buddyzmu podpisali w świdnickim kościele Apel o Pokój. (mk/nlat) PAP/Maciej Kulczyński

Dalajlama odwiedza Tybet Zachodni

Duchowy przywódca Tybetańczyków XIV dalajlama odwiedza Ladakh – graniczący z Chinami region Indii, położony między głównym pasmem Himalajów a górami Karakorum. Jest to najbardziej na zachód wysunięty fragment Wyżyny Tybetańskiej – historyczny Tybet Zachodni.

Przebywający od 1959 r. na wygnaniu w Indiach 87-letni zwierzchnik religijny podróżuje po raz pierwszy od wybuchu pandemii koronawirusa na początku 2020 r. Spędzi w Ladakhu, gdzie znajduje się jego letnia rezydencja, 45 dni. Poprzednio był tam w 2018 roku.

>>> Nie tylko chrześcijanie są dobrzy [FELIETON] 

Po obu stronach drogi wiodącej z lotniska w Leh do rezydencji oddalonej o 10 kilometrów zgromadziło się co najmniej 20 tys. ludzi, radośnie witających dalajlamę, machając tybetańskimi flagami i rzucając na drogę płatki kwiatów. Dotarcie do pałacu zajęło dalajlamie półtorej godziny. W Ladakhu mieszka co najmniej 7 tys. Tybetańczyków.

Na początku lipca Chiny skrytykowały premiera Indii Narendrę Modiego za przesłanie dalajlamie życzeń urodzinowych i wskazując, że władze w New Delhi powinny zaprzestać używania spraw związanych z Tybetem do mieszania się w sprawy wewnętrzne Chin.

W odpowiedzi indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wyjaśniło, że stałą polityką rządu Indii jest traktowanie dalajlamy jako gościa i szanowanego przywódcy religijnego, który ma licznych zwolenników w Indiach.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze