“Dekalog” – dziś premiera Teatru Narodowego w Warszawie
Dziesięć splatających się ze sobą epizodów, związanych z dziesięcioma biblijnymi przykazaniami prezentuje sceniczna wersja “Dekalogu”, którego premiera odbędzie się dziś w Teatrze Narodowym w Warszawie. Spektakl powstał na podstawie napisanego 35 lat temu scenariusza słynnego już serialu filmowego autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego i Krzysztofa Piesiewicza.
Reżyserem przedstawienia jest Wojciech Faruga. “Wydaje mi się, że rozważania: co jest dobre, co jest złe, co trzeba, a czego nie wolno są teraz, kiedy ten świat po raz kolejny nam się wymknął, wyjątkowo ważne. Z mocą powracają te wszystkie pytania Kieślowskiego o podstawowe zasady, w które nigdy nie można zwątpić” – mówi reżyser.
Ciężar moralności
Spektakl, jak zaznaczają twórcy, stanowi namysł nad moralnymi podstawami współczesności – tamtej i dzisiejszej. Stawia pytania o znaczenie biblijnych przykazań w XXI wieku i o to, czym ten wiek różni się od poprzedniego.
W przedstawieniu występują m.in. Sławomira Łozińska, Edyta Olszówka, Małgorzata Kożuchowska, Karol Pocheć i Wiesław Cichy i Mateusz Kmiecik.
>>> Psycholog: mamy do czynienia z kryzysem wartości, ludzie rozwiązują problemy w sposób przemocowy
Katarzyna Kasia w tekście „Nieznośny ciężar moralności” zamieszczonym w programie spektaklu przypomina, że w 1988 roku w Polsce nakręcono serial na podstawie Dekalogu. „Z jednej strony, sama koncepcja wydaje się niemożliwa, może nawet obrazoburcza. Nie można przecież tłumaczyć aksjomatów, stanowiących podstawę religii. Z drugiej – i to zostało przez kościół katolicki bardzo docenione – dzięki tym filmom, przykazania zostały nie tylko przypomniane, ale również ożywione” – zaznacza autorka.
Twórcy teatralnego „Dekalogu” również koncentrują się na człowieku, wskazują niejednoznaczne i często kalekie relacje międzyludzkie, opowiadają o lęku, bezradności, ale także o nadziei i sile – deklarują realizatorzy przedstawienia. Postrzegają opowieść o dziesięciu przykazaniach również jako cykl historii o dzieciach i rodzicach. Mówią o tym, co nas kształtuje oraz o sensie i konsekwencjach danych przez Boga nakazów.
„Obecność Boga jest problemem i oczywiście pojawiają się tutaj kwestie metafizyczne – mówi Wojciech Faruga. – Natomiast uważam, że przestrzeń, do której zapraszają nas Kieślowski z Piesiewiczem, to jest przestrzeń człowieka, a nie przestrzeń Boga – wskazuje reżyser. Myślę, że dziesięć przykazań, jest tym, z czym Bóg zostawia ludzi, dając im wolną wolę i samodzielność. W tym sensie są one o człowieku, a nie o Bogu”.
Do końca roku “Dekalog” zostanie wystawiony dziesięć razy. Bilety na wszystkie spektakle wystawiane na Scenie przy Wierzbowej zostały już wyprzedane.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |