Msza w okresie Wielkiego Postu

fot. PAP/Darek Delmanowicz

Zarządzenia biskupów ws. Triduum Paschalnego

Zmniejszenie dopuszczalnej ilości miejsc w świątyniach oraz powiększenie dystansu na zewnątrz kościołów – to część zapisów dekretu biskupa diecezji opolskiej ks. Andrzeja Czai.

Na stronie diecezji opolskiej opublikowano najnowszy dekret, w którym biskup Andrzej Czaja określa zasady funkcjonowania instytucji kościelnych w obliczu zaostrzonych przepisów sanitarnych.

Zgodnie z dekretem, w kościołach czy kaplicach w obrzędach kultu religijnego nie może uczestniczyć więcej niż 1 osoba na 20 metrów kwadratowych, zachowując dystans między sobą nie mniejszy niż 1,5 m, chyba, że wspólnie zamieszkują. Informacje o dopuszczalnej liczbie wiernych mają być wywieszone na głównych drzwiach kościoła bądź w ich pobliżu. Na zewnątrz świątyń nie obowiązują limity wiernych, a jedynie konieczność zasłaniania ust i nosa oraz dystansowanie się na odległość nie mniejszą niż 1,5 metra.

>>> Zamknąć kościoły na Wielkanoc?

Biskup zobowiązał wiernych do zakrywania maską ust i nosa podczas przebywania w obiektach kultu religijnego bądź w ich otoczeniu. Dotyczy to również koncelebransów i usługujących. Z tego obowiązku wyłączeni są jedynie główni celebransi oraz ci, którym zezwalają na to odrębne przepisy państwowe.

Biskup Czaja podtrzymał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej osobom w podeszłym wieku i innym poważnie zagrożonym z uwagi na tzw. choroby towarzyszące czy stan błogosławiony, osobom z objawami infekcji, przebywającym w kwarantannie i samoizolacji, odczuwającym wzmożoną obawę przed zakażeniem oraz tym wszystkim, którzy nie z własnej winy nie mogą uczestniczyć w liturgii (np. ze względu na ustanowione ograniczenia nie dostaną się do kościoła).

fot. PAP/Adam Kumorowicz

Zachęcając do transmitowania mszy świętych i nabożeństw dla wiernych, którzy nie mogą w nich fizycznie uczestniczyć, autor dekretu przypomina, że nie wolno udostępniać nagrań obrzędów kultu religijnego po ich zakończeniu. W czasie rozdzielania wiernym Komunii świętej wszyscy komunikujący mają mieć bezwzględnie zasłonięte usta i nos.

>>> Wspólny komunikat ministra zdrowia i sekretarza generalnego KEP nt. obostrzeń

„Zachowując nadzwyczajne środki ostrożności, należy sprawować posługę duszpasterską wobec tych chorych, którzy o to proszą. Posługę tę nadal pełnić mogą jedynie duchowni. Odwiedzając chorych, duchowni mają mieć zasłonięte usta i nos oraz dezynfekować ręce przed wizytą w każdym domu, a także po niej. Jeśli chodzi o posługę wobec zarażonych SARS-CoV-2 oraz chorych na COVID-19, to jest ona sprawowana w dedykowanych szpitalach, zajmujących się leczeniem tylko tej choroby, natomiast w przypadku chorych, przebywających w swoich mieszkaniach, posługa wobec nich odbywa się w ścisłym porozumieniu i współpracy ze stacjami opieki Caritas” – przypomina biskup.

>>> W Watykanie drugi Wielki Tydzień w pandemii, znów pod znakiem dużych zmian

Odnosząc się do pozostałych kwestii duszpasterskich biskup Czaja namawia duchownych do ograniczania spotkań prywatnych, a podczas przyjmowania interesantów w kancelariach parafialnych i zakrystiach wszystkie osoby – zarówno duchowne jak i świeckie – zobowiązane są do zasłaniania ust i nosa. Dekret będzie obowiązywał do czasu jego odwołania.

Diecezja legnicka

Na stronie diecezji legnickiej opublikowane zostały wskazania dotyczące obchodów Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego ze wskazaniami biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego dotyczącymi sytuacji w diecezji.

We wstępie podkreślone jest, że wskazania podane przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski stają się obowiązującymi na terenie diecezji legnickiej.

Biskup Legnicki podtrzymuje w mocy w zarządzenie z 16 października 2020 roku, dotyczące dyspensy od udziału w niedzielnych Mszach św. – Zwolnienie z uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych pozostaje aktualne wobec osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.). Gdy chodzi o obecność na niedzielnych celebracjach, muszą być brane pod uwagę także wprowadzane obostrzenia państwowe oraz roztropne rozeznanie wiernych we własnym sumieniu bieżącej sytuacji epidemicznej, osobistych uwarunkowań zdrowotnych, rodzinnych, związanych z wiekiem i wielką obawą przed zakażeniem – czytamy w dokumencie.

Jeśli chodzi o celebracje Triduum Paschalnego we wspólnotach zakonnych i kapłańskich (jak dom księży emerytów), biskup legnicki zezwala na celebracje Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek i Wigilii Paschalnej we własnych kaplicach w pełniejszym wymiarze, jeśli zachodzi realna potrzeba i możliwość oraz nie biorą w nich udziału osoby z zewnątrz. Natomiast kapłani poddający się izolacji lub kwarantannie, po złożeniu prośby i otrzymaniu zgody od Biskupa Legnickiego, mogą sprawować Eucharystię poza miejscem świętym, w godnym miejscu.

Co do Mszy św. Krzyżma w Wielki Czwartek, bp Kiernikowski postanowił, że Msza Krzyżma z poświęceniem olejów będzie celebrowana w katedrze legnickiej o godz. 10.00. Do koncelebry są zaproszeni wyłącznie kapłani pracujący w Legnickiej Kurii Biskupiej, Wyższym Seminarium Duchowym oraz księża dziekani lub jeden kapłan jako przedstawiciel wspólnoty dekanalnej. Msza będzie transmitowana przez telewizję TVT Zgorzelec oraz w mediach społecznościowych diecezji legnickiej.

fot. EPA/ALEX PLAVEVSKI

Odnośnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej, oprócz wskazań Episkopatu, biskup legnicki zachęca do przygotowania kaplicy adoracji w formie skromniejszej, jednak decyzję w tym względzie pozostawia księżom proboszczom poszczególnych wspólnot parafialnych.

W Wielki Piątek bp Kiernikowski zachęca do przygotowania nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu, aby wierni mogli przeżywać w odpowiednio małej grupie na rozważaniu tajemnicy paschalnej. Decyzję o adoracji pozostawia roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Tradycyjne błogosławienie pokarmów w Wielką Sobotę może zostać zorganizowane pod pewnymi warunkami: błogosławienie pokarmów może odbyć się jedynie poza świątynią np. na placu przed kościołem lub terenie przykościelnym (otwartej przestrzeni); należy zorganizować większą ilość godzin kiedy wierni będą mogli skorzystać z błogosławieństwa; na zakończenie należy zachęcić do indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramenty przy Grobie Pańskim. Również w tym przypadku podjęcie właściwej decyzji pozostawione jest księżom proboszczom. – Należy umożliwić wiernym w Wielką Sobotę adorację Najświętszego Sakramentu przy tzw. Grobie Pańskim – przypomina biskup.

Co do liturgii Wigilii Paschalnej, należy ją sprawować w katedrach i kościołach parafialnych, co do pozostałych kościołów decyzje podejmują księża proboszczowie. Zaś w przygotowaniu liturgii należy uwzględnić fakt, że liturgia zaczyna się wewnątrz kościoła bądź na progu świątyni, wyłącznie w otoczeniu najbliższej asysty.

Diecezja włocławska

„W związku z rosnącą liczbą zachorowań i wprowadzonymi przez stronę rządową zaostrzonymi zasadami epidemicznymi, mając na uwadze zdrowie i życie diecezjan – zwracam się z gorącym apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych” – napisał w apelu biskup włocławski Wiesław Mering. Przypomniał zasady, jakie obowiązują podczas liturgii na terenie diecezji.

Wśród nich bp Mering wymienia następujące:

1. Na każdym Księdzu Proboszczu spoczywa obowiązek wprowadzenia w życie i przestrzegania wszystkich zasad sanitarnych ogłoszonych przez stronę rządową, a dotyczących limitu wiernych w świątyniach (1 osoba na 20 m2) przy zachowywaniu odległości 1,5 metra, zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji dłoni i powierzchni.

2. Księży posługujących podczas liturgii obowiązują następujące zasady:

– tylko główny celebrans podczas sprawowania liturgii jest zwolniony z obowiązku zakrywania ust i nosa, pozostali koncelebransi oraz służba liturgiczna mają obowiązek założenia maseczki;

– kapłani zobowiązani są nałożyć maseczkę także na czas sprawowania sakramentu pokuty, udzielania Komunii Świętej i przy innych rodzajach posług; dotyczy to także zbierania tacy;

– przed udzielaniem Komunii Świętej kapłani oraz nadzwyczajni szafarze mają obowiązek dezynfekcji dłoni. Przypominam, że wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii Świętej na rękę.

3. Wiernych świeckich proszę o zrozumienie konieczności zastosowania nadzwyczajnych środków sanitarnych (zwłaszcza respektowania limitu uczestników liturgii) oraz o ich przestrzeganie w kościele i innych budynkach parafialnych.

4. Ponieważ coraz częściej odzywają się głosy tych, którzy domagają się zamknięcia kościołów, od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy, czy wprowadzone wytyczne będą przestrzegane. Nikt nie chciałby, aby doszło do pogorszenia sytuacji epidemicznej i zamknięcia świątyń, tym bardziej więc musimy podjąć specjalny wysiłek, by tak się nie stało.

Dokument podpisany przez ks. bp. Wiesława Meringa nosi datę 26 marca 2021 roku i drogą mailową został rozesłany do wszystkich parafii diecezji.

Diecezja bielsko-żywiecka

„Wszystkie podejmowane przez nas wysiłki mają służyć zarówno umocnieniu naszej wiary, poprzez możliwy dziś udział w celebracjach liturgicznych, jak i trosce o zdrowie i życie naszych bliskich i nas samych” – przypomniano w komunikacie kurii bielsko-żywieckiej nt. wskazań duszpasterskich dotyczących obchodów Triduum Paschalnego.

Diecezjalny wydział duszpasterstwa ogólnego poinformował, że podczas liturgii w kościołach może przebywać 1 osoba na 20 m2 z zachowaniem 1,5 m odległości. Konieczne jest też zasłanianie ust i nosa maseczką. „Księży proboszczów prosimy, aby na drzwiach kościoła oraz na stronie internetowej parafii umieścili informacje z ilością osób, które jednocześnie mogą przebywać w kościele” – sprecyzowano.

Przypomniano o obowiązującej dyspensie biskup od udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej dla wszystkich osób, które pragną w niej uczestniczyć, ale z powodu obostrzeń, lęku lub wieku nie mogą.

„Pięknym sposobem na przeżywanie czasu świąt jest wspólna rodzinna modlitwa w domu, do której serdecznie zachęcamy. Pozwala ona nie tylko oddawać cześć Bogu, ale również budować rodzinne więzi. Teksty modlitw można pobrać klikając w linki poniżej” – podkreślono w komunikacie, do którego zostały dołączone linki z odpowiednimi modlitwami.

Ponadto, zaznaczono, że celebracje liturgiczne Triduum Paschalnego mogą być sprawowane tylko w kościele parafialnym i że można odprawić dwie Msze Wieczerzy Pańskiej.

„Komunię Świętą poza główną celebracją można udzielać jedynie: w Wielki Czwartek do Mszy Wieczerzy Pańskiej każdemu wiernemu, w Wielki Piątek chorym i umierającym, a w Wielką Sobotę wyłącznie umierającym” – można przeczytać w komunikacie. „Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy i Grobie Pańskim może się odbywać z zachowaniem wszystkich zasad sanitarnych. Zachęcamy, aby kościoły były otwarte. Adoracja Krzyża może się odbywać tylko poprzez uklęknięcie i skłon, bez gestu pocałunku” – dodano.

Jeśli chodzi o święcenia pokarmów w Wielką Sobotę, stwierdzono, że musi mu towarzyszyć „zachowanie wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia wiernych”. „Najlepiej na zewnątrz kościoła, z zachowaniem dystansu 1,5 m między osobami oraz zasłaniając usta i nos maseczką. Prosimy wiernych, aby również przed i po obrzędach zachowali bezpieczny dystans” – zasugerowano.

Kuria zachęcił też proboszczów, by „w miarę możliwości i zgodnie z przepisami prawa kanonicznego zwiększyli liczbę Mszy świętych”, a procesję rezurekcyjną „ograniczyć do przejścia celebransa oraz asysty z Bożego Grobu do ołtarza”.

Diecezja kielecka

Szczegółowe informacje przy wejściu do każdego kościoła i na tablicy ogłoszeń co do liczby osób w kościele według zasady 1 osoba na 20 m2, dopuszczalność procesji w określonych warunkach, zasady co do przyjmowania komunii św., rozporządzenia dotyczące celebracji Wielkiego Tygodnia – znalazły się w specjalnych wytycznych Kurii.

Odnośnie zasad przyjmowania komunii św. w komunikacie wyraźnie napisano, iż „każdy wierny zawsze ma prawo według swego uznania przyjąć Komunię Świętą do ust. W związku z tym nikomu nie można nakazywać przyjęcia Komunii Świętej na rękę”.

fot. unsplash

Kapłan nie może odmówić wiernemu Komunii na rękę, jeśli nie ma „zagrożenia umyślnego znieważenia Najświętszego Sakramentu”.

„Jest niedopuszczalne, aby przymuszać wiernych do zachowania jednego czy drugiego sposobu przyjmowania Komunii, podobnie jak i co do postawy stojącej lub klęczącej podczas Jej przyjmowania” – podkreślono w komunikacie.

Wielkoczwartkowy obrzęd obmycia nóg należy w tym roku pominąć. Tam, gdzie względy sanitarne pozwalają na poprowadzenie procesji, można ją urządzić, przechodząc do kaplicy adoracji w uproszczonej formie, bez udziału wiernych.

W Wielki Piątek można podtrzymać tradycję urządzania Grobu Pańskiego. Liturgię sprawuje się, jak zwykle, według schematu podanego w Mszale Rzymskim, uwzględniając szczegółowe wskazania co do modlitwy powszechnej. Podczas adoracji tylko przewodniczący może dokonać oddania czci przez pocałunek. Pozostali adorują krzyż przez podejście i przyklęknięcie lub skłon. Wierni powinni być pouczenie, aby nie całowali krzyża. Należy pozostawić krzyż i świece w prezbiterium, aby wierni mogli adorować krzyż z właściwej odległości.

Zaleca się proboszczom, aby tradycyjne błogosławieństwo pokarmów w Wielką Sobotę zorganizowali tak, by umożliwić wiernym uczestnictwo w mniejszych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W związku z tym jest wskazane zwiększenie ilości zgromadzeń oraz na ile to możliwe gromadzenie wiernych na otwartej przestrzeni wokół kościoła.

„Należy pouczyć wiernych o indywidualnej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem umieszczonym w Grobie Pańskim” – napisano w komunikacie.

Liturgię Wigilii Paschalnej należy zaczynać wewnątrz kościoła; można pominąć procesję rezurekcyjną, a jeśli się ją stosuje, odprawić ją w skromniejszej formie (należy zachęcić wiernych by pozostali na swoich miejscach tak w świątyni, jak i wokół niej; w procesji należy uwzględnić asystę liturgiczną). Natomiast w liturgii chrzcielnej zawsze należy zachować odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

W Niedzielę Zmartwychwstania przed pierwszą Mszą poranną może odbyć się skromna procesja rezurekcyjna, z zachowaniem przepisów Mszału i pod warunkiem przestrzegania przepisów i ograniczeń dotyczących ilości i dystansu wiernych.

Wytyczne podpisali: ks. dr Mirosław Cisowski – wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa i ks. dr Mirosław Kowalski – ceremoniarz diecezjalny.

fot. cathopic

Diecezja zielonogórsko-gorzowska

Ordynariusz diecezji zielonogórsko – gorzowskiej bp Tadeusz Lityński podtrzymuje do odwołania dyspensę od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Dyspensa dotyczy wiernych diecezji, a także katolików przebywających na jej terytorium. Transmisja z obchodów Niedzieli Palmowej w Gorzowie Wlkp. odbędzie się o godz. 10.30 na antenie TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

Celebracje Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, Liturgii ku czci Męki Pańskiej i Wigilii Paschalnej sprawowane pod przewodnictwem bpa w gorzowskiej katedrze transmitowane będą od czwartku do soboty o godz. 19.00 przez TVP 3 Gorzów Wielkopolski i Radio Zachód.

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze przekazał proboszczom wskazania na tegoroczny Wielki Tydzień i Triduum Paschalne. Oto najważniejsze postanowienia tego dokumentu:

W kościołach należy przestrzegać ograniczeń nałożonych przez władze. W świątyni może przebywać 1 osoba na 20 m kw. zachowując dystans 1,5 m oraz zasłaniać usta i nos maseczką z wyjątkiem celebransa.

Procesja upamiętniająca wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową może się odbyć wyłącznie wewnątrz kościoła i jedynie z udziałem celebransa i asysty liturgicznej. Wierni pozostają na swoich miejscach.

Msza Krzyżma zostanie odprawiona w Wielki Czwartek o godz. 10.00 w gorzowskiej katedrze. Weźmie w niej udział jedynie niewielkie grono wyznaczonych kapłanów oraz osób posługujących.

W Wielki Czwartek wieczorem Mszę Wieczerzy Pańskiej sprawuje się bez obrzędu obmycia nóg. Najświętszy Sakrament do kaplicy adoracji przenosi się tylko przy udziale najbliższej asysty. „Ciemnicę”, należy urządzić w miejscu, w którym wierni będą mogli zachować zasadę dystansu. Te samy zasady należy zachować w odniesieniu do Grobu Pańskiego.

W Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek do modlitwy powszechnej należy dołączyć specjalne wezwanie o ustanie pandemii. Podczas Adoracji Krzyża tylko celebrans oddaje cześć Krzyżowi przez pocałunek. Pozostali wierni czynią to przez przyklęknięcie lub skłon.

W Wielką Sobotę błogosławienie pokarmów na stół wielkanocny w kościołach i na zewnątrz świątyń jest odwołane. Jedynie biskup diecezjalny pobłogosławi pokarmy w gorzowskiej katedrze. Transmisję z tego wydarzenia przeprowadzi o godz. 11.00 TVP 3 Gorzów Wielkopolski.

Błogosławieństwo pokarmów może się odbyć także w gronie domowników przed śniadaniem niedzielnym.

Liturgia Paschalna w Wielką Noc sprawowana jest wewnątrz kościoła. Nie przygotowuje się ogniska. Do poświęcenia ognia należy użyć zwykłej świecy. Pokropienie wiernych wodą święconą podczas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych powinno mieć charakter symboliczny.

Nie odprawia się procesji rezurekcyjnej.

Wierni chorzy na Covid-19, członkowie ich rodzin, pracownicy służby zdrowia i wszyscy, którzy opiekują się zakażonymi, mogą skorzystać z odpustu zupełnego udzielonego przez Penitencjarię Apostolską.

Warunkiem uzyskania tego odpustu jest brak przywiązania do grzechu oraz duchowa łączność przez środki masowego przekazu z celebracją Mszy św., odmawianiem Różańca Świętego, nabożeństwem Drogi Krzyżowej lub innymi formami pobożności.

Odpust można również uzyskać wtedy, gdy wierni odmówią przynajmniej Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, „ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe” – informuje Wyd. Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze na stronie internetowej.

PAP/EPA/RONALD WITTEK

Archidiecezja katowicka

Wskazania duszpasterskie dotyczące celebracji w Wielkim Tygodniu i Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego wprowadził w archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc. Nowe zasady uwzględniają aktualną sytuacją pandemiczną i – w konsekwencji – najnowsze obostrzenia sanitarne.

Zwracając się do prezbiterium archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc zaznaczył, że w związku z nadal trwającą pandemią koronawirusa liturgię Wielkiego Tygodnia sprawować należy z zachowaniem przepisów sanitarnych. – Przypominam o konieczności dostosowania się do wskazań rządowych i służb sanitarnych odnośnie do limitów wiernych uczestniczących w zgromadzeniach religijnych w naszych kościołach – czytamy w tekście. – Z głęboką wiarą w Bożą Opatrzność oraz w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie i życie naszych wiernych trzeba się dostosować do ogłoszonych obostrzeń, dbając przy tym o piękno i prostotę celebracji liturgii w poszczególnych dniach Triduum Sacrum – dodał.

Metropolita katowicki zwrócił uwagę na opublikowane już przez Komisję ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski ogólnopolskie wskazania na Wielki Tydzień 2021 roku. Wskazał też na szczegółowe propozycje rozwiązań w tym zakresie opublikowane w ubiegłorocznym Biuletynie liturgicznym 1/2020.

Oto pełna lista wskazań duszpasterskich metropolity katowickiego na Wielki Post i Wielkanoc 2021 w archidiecezji katowickiej:

– ogólna dyspensa udzielona wiernym archidiecezji katowickiej od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy św. nie wygasła i wierni mogą z niej korzystać aż do odwołania;

– w Wielkim Tygodniu i podczas Triduum Paschalnego zalecam utrzymanie tradycyjnych godzin zaplanowanych w parafii celebracji, przy czym zezwalam na wprowadzenie w parafiach – według rozeznania duszpasterskiego – w Wielki Czwartek w porze popołudniowej drugiej Mszy św. Wieczerzy Pańskiej dedykowanej przede wszystkim rodzinom dzieci wczesno- i pierwszokomunijnych;

– przy każdej okazji należy powiadamiać parafian o czasie rozpoczęcia poszczególnych celebracji i zachęcać ich do duchowej łączności z parafialnym wieczernikiem dzięki organizowanym transmisjom;

– z powodu wzrastającej liczby zakażeń Msza Krzyżma będzie celebrowana w katowickiej katedrze w Wielki Czwartek o godz. 10-tej jedynie z udziałem księży dziekanów (wszystkich prezbiterów, diakonów i alumnów zachęcam do włączenia się w tę liturgię za pośrednictwem transmisji internetowej);

– zachęcam, aby w tym roku powrócić do zwyczaju adoracji Najświętszego Sakramentu w bocznym ołtarzu adoracji (tzw. ciemnicy i w Bożym Grobie); niech w tym epidemicznym czasie miejsca adoracyjnej modlitwy odznaczają się prostym wystrojem, eksponującym Tego, który jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata!

– w sytuacji, gdy większość wiernych nie może uczestniczyć w Wielki Piątek w adoracji Krzyża w parafialnych kościołach, należy ich zachęcić, aby właśnie w tym dniu w swoich mieszkaniach wyeksponowali znak naszego zbawienia i uczcili Ukrzyżowanego w zwyczajowej formie, przez przyklęknięcie i ucałowanie.

– Wigilia Paschalna jest celebrowana wyłącznie w kościołach parafialnych; jedynym wyjątkiem są kaplice wspólnot zakonnych, w których Wigilia jest sprawowana dla mieszkańców danego domu zakonnego, bez udziału osób z zewnątrz;

– proponuje się zachowanie poświęcenia ognia, w którym uczestniczą jedynie celebransi i asysta podejmująca określone funkcje.

– zaniechamy urządzania procesji rezurekcyjnej, ze względu na trudności w zachowaniu dystansu między wiernymi, którego domagają się wymogi sanitarne.

– z tych samych względów nie organizujemy tradycyjnego obrzędu błogosławienia pokarmów; należy natomiast zachęcić wiernych, aby przed śniadaniem wielkanocnym, spożywanym w rodzinnej wspólnocie, uczestniczyli w uroczystym błogosławieństwie, które poprowadzi ojciec rodziny lub inna osoba (tekst błogosławieństwa należy umieścić na stronie internetowej parafii lub w drukowanej formie wyłożyć w kościołach, podobnie jak to było w ubiegłym roku);

– w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, w Poniedziałek Wielkanocny oraz w 2. Niedzielę Wielkanocną zezwalam na odprawienie czwartej Mszy św. w intencji parafian; w parafiach, w których duszpasterzuje sam proboszcz miejsca.;

– nie organizujemy w dekanatach tradycyjnych konwentów wielkanocnych, chyba że ograniczymy je do wspólnotowej celebracji Mszy św.

Metropolita katowicki podziękował też wszystkim kapłanom za ofiarną posługę w trudnym czasie pandemii. Z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy życzył, aby spotkanie ze zmartwychwstałym Zwycięzcą nad złem i śmiercią stało się źródłem radości, pokoju i nadziei dla nas wszystkich”.

– Niech orędzie Nocy Paschalnej dodaje nam nowych sił potrzebnych do codziennej pro-egzystencji, życia dla Boga i bliźnich; do gromadzenia ich na świętej wieczerzy w Chrystusowym Kościele – napisał do kapłanów abp Skworc.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze