Delegacja z Panamy z roboczą wizytą w Krakowie

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Z kilkudniową roboczą wizytą przebywa w Krakowie delegacja rządowego i kościelnego Komitetu Organizacyjnego ŚDM Panama 2019. Podczas kilku paneli tematycznych goście zapoznali się m.in. z zagadnieniami dotyczącymi bezpieczeństwa, transportu, wyżywienia i opieki medycznej podczas Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w zeszłym roku w Krakowie.

W spotkaniach z polskimi organizatorami ŚDM uczestniczą m.in. ambasador Republiki Panamy w Polsce Enrique Zarak oraz ambasador i dyrektor zarządzająca ze strony rządowej ds. organizacji ŚDM 2019 Marien Calviño. Strona polska reprezentowana jest przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika, wicewojewodę Józefa Gawrona, szefa Biura Ochrony Rządu gen. Tomasza Miłkowskiego oraz dyrektorów wydziałów Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ambasador Panamy w RP Enrique Zarak powiedział dziennikarzom, że nie wybrano jeszcze miejsca, w którym podczas ŚDM odbędą się uroczystości. „Zanim wybierzemy konkretne miejsce, potrzebujemy akceptacji Watykanu. Na tym etapie analizujemy poszczególne scenariusze” – mówił Zarak. Dodał, że organizatorzy spodziewają się przyjazdu od 1,5 do 2 mln pielgrzymów, w tym 5 tys. młodych Polaków. „Duch św. Jana Pawła II i jego dziedzictwo zabieramy do Panamy na kolejne Światowe Dni Młodzieży i czekamy tam na was” – zapewnił Zarak. Dodał, że Polska odniosła w organizacji ŚDM wielki sukces, dlatego Panamczycy chcą się tutaj uczyć przygotowania do spotkania młodych. Poinformował, że strona rządowa tamtejszego Komitetu zainteresowana jest przede wszystkim szczegółowymi kwestiami związanymi z organizacją transportu, wyżywienia i opieki medycznej, jak również zagadnieniami bezpieczeństwa pielgrzymów.

W środę w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego z Panamczykami spotkała się szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa, dawny koordynator ŚDM Paweł Majewski oraz przedstawiciele służb, które uczestniczyły w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży.
„Światowe Dni Młodzieży były wielkim świadectwem wiary młodych osób z całego świata, ale także wielkim sukcesem państwa polskiego, sukcesem organizacyjnym” – mówiła dziennikarzom minister Kempa. Poinformowała, że delegację Panamy interesowały m.in. rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, wiz, pomocy medycznej i przygotowania na ewentualny atak terrorystyczny.

Podczas wizyty w Krakowie goście z Panamy odwiedzili m.in. Błonia, Campus Misericordiae oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II.

Delegacja z Panamy z roboczą wizytą w Krakowie
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze