Diecezja kielecka: młodzież otrzymała relikwie bł. Carla Acutisa
Bp Jan Piotrowski przekazał dziś młodzieży relikwie I stopnia bł. Carla Acutisa. Przekazanie relikwii miało miejsce podczas Mszy św. w kaplicy kurialnej, z udziałem delegacji młodych diecezji kieleckiej. Delegacje reprezentowały ruchy, wspólnoty i stowarzyszenia, m.in. Odnowę w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Zjednoczonych w Duchu, czy Liturgiczną służbę Ołtarza.
W homilii biskup kielecki mówił o znaczeniu modlitwy w życiu patronki dnia, św. s. Faustyny Kowalskiej oraz bł. Carla Acutisa. Podkreślał, że modlitwą należy się dzielić. – To nie jest tylko mój skarb, dla mnie, modlitwa ma być darem dla innych – mówił bp Piotrowski. Tłumaczył, że modlitwa jest bardzo potrzebna w „świecie zanurzonym w oparach konsumpcjonizmu i materializmu”, który „osiada na różnych mieliznach nie podejmując zadań zamierzonych przez Stwórcę”.
Przypomniał także bardzo krótkie życie Carla Acutisa, który „Eucharystię nazywał drogą do nieba i starał się codziennie być na Mszy św.”, a zmarł mając zaledwie 15 lat.
>>> Gdańsk: rozpoczęła się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa
– Wasza zdolność podążania drogą Ewangelii nie jest mniejsza niż św. s. Faustyny i bł. Carla – mówił biskup, stawiając pytanie, jak realizuje się nasza codzienna współpraca z Bogiem.
Wdzięczność za zbudowaną wspólnotę podczas Mszy św. wyraził ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz akademicki. – Ufam, że każda wspólnota młodych będzie chciała poznać duchowość bł. Carla Acutisa – mówił.
Uroczystość zakończyło ucałowanie relikwii. Na stałe relikwie „błogosławionego internauty” będą przebywały w kościele akademickim św. Jana Pawła II w Kielcach, ale już po nowym roku mają rozpocząć peregrynację po parafiach diecezji.
Wydarzenie i obecność relikwii w diecezji mają na celu rozbudzenie duchowości eucharystycznej w parafiach diecezji kieleckiej, i nie tylko wśród młodych ludzi.
– Chcemy tuż po Światowych Dniach Młodzieży zaproponować parafiom spotkania z bł. Carlem i zachęcić księży proboszczów do przyjmowania jego relikwii – mówi KAI ks. Marcin Boryń, diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Chodzi też o to, aby pojawiły się one we wspólnotach, w szkołach, nie tylko kościołach, aby były wśród nas owoce formowania duchowości eucharystycznej – dodaje kapłan. W planie jest także zorganizowanie wystawy, promującej cuda eucharystyczne, tak jak to czynił sam błogosławiony.
– Niełatwo dzisiaj być świadkiem Jezusa, dochować wiary, wierności Eucharystii – mówi w rozmowie z KAI Wiktoria z Ruchu Światło-Życie. Jej koleżanki ze wspólnoty mówią także o odwadze w cierpieniu, dojrzałości i spodziewają się, że relikwie sprawią dużo dobrego wśród młodych.
Carlo (Karol) Acutis urodził się 3 maja 1991 w Londynie, gdzie jego rodzice praco-wali zawodowo. Gdy rodzina powróciła do Mediolanu, w wieku 7 lat rozpoczął prak-tykę codziennego uczestnictwa w Eucharystii oraz cotygodniowej spowiedzi świętej. Był autorem pobożnościowych stron internetowych, o cudach eucharystycznych i o świętych. Wychowanek mediolańskiego Liceum im. Leona XIII o profilu klasycznym, uczył się grać na saksofonie. Jego życiowym mottem były słowa: „Wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”.
Dwa miesiące przed swoją śmiercią dowiedział się, że choruje na białaczkę, która miała bardzo ostry przebieg. Zmarł 12 października 2006 r., ofiarowując swoje życie za papieża i Kościół. Został pochowany w Asyżu.
>>> Carlo Acutis mówił: Jezu, rozgość się w moim sercu. Potraktuj je jako swój dom!
Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w archidiecezji mediolańskiej w 2013. 5 lipca 2018 papież Franciszek zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, a 21 lutego 2020 zatwierdził cud za wstawiennictwem Carla, otwierając drogę do beatyfikacji, która nastąpiła w bazylice św. Franciszka z Asyżu 10 października 2020.
Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 12 października.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |