Diecezja kielecka: trwa peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów
W wybranych kościołach stacyjnych diecezji kieleckiej, w większości w sanktuariach związanych z duszpasterstwem rodzin, rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów. Biskup kielecki Jan Piotrowski w komunikacie odczytywanym w kościołach, zachęca wiernych z wszystkich parafii do pielgrzymowania do wskazanych kościołów stacyjnych.
„Zechciejmy wykorzystać ten czas łaski nas serdeczną modlitwę do Boga za przyczyną bł. Rodziny Ulmów polecając małżonków i nasze rodziny, a zwłaszcza te w których brakuje zgody i wzajemnej miłości” – pisze bp Piotrowski. Księży z kolei zachęca do zorganizowania pielgrzymek parafialnych, aby jak najwięcej wiernych skorzystało z możliwości modlitwy przy relikwiach.
– Was, czcigodni Duszpasterze, zachęcam do zorganizowania w parafiach wspólnego wyjazdu celem udania się do wybranego kościoła stacyjnego – apeluje biskup kielecki. To wydarzenie religijne trwa w diecezji kieleckiej od 16 do 24 marca.
>>> Bp Turzyński: Relikwie Rodziny Ulmów będą pielgrzymowały po parafiach polonijnych
Rozpoczęło się w piątek 16 marca w bazylice katedralnej w Kielcach, a już dzisiaj w godzinach popołudniowych oraz jutro można będzie oddać cześć relikwiom w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie.
Kolejne kościoły stacyjne to: sanktuarium Matki Bożej Opiekunki Rodzin we Włoszczowie, sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny w Kielcach, kościół św. Brata Alberta Chmielowskiego w Busku-Zdroju, bazylika Grobu Bożego w Miechowie, a na zakończenie 23 marca – sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Smardzowicach.
Peregrynacja relikwii beatyfikowanej Rodziny Ulmów po polskich diecezjach została zainaugurowana 24 września 2023 r. podczas Ogólnopolskiej Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin na Jasnej Górze.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów, wyjątkowy w historii Kościoła, trwał 20 lat. Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci odbyła się w miejscu ich śmierci – w Markowej.
Rodzina Ulmów została zamordowana 24 marca 1944 r. przez Niemców. W masakrze w Markowej zginęło wówczas kilkanaście osób. Najpierw Niemcy zabili Żydów, których przed niemieckimi prześladowaniami ukrywali u siebie Ulmowie. Z rąk niemieckich żandarmów zginęli: dwie córki sąsiadów Ulmów – Golda (Genia) Gruenfeld i Lea Didner z córką, trzech braci Szallów, ich 70-letni ojciec Saul Szall oraz jego krewny. Następnie Niemcy rozstrzelali Józefa Ulmę i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |