zdj pogl, fot. BP KEP/Flickr

Diecezja płocka: doroczne spotkanie samorządowców u biskupa płockiego

Około 80 przedstawicieli samorządów z terenu diecezji płockiej, a także marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, wzięli udział w spotkaniu świąteczno-noworocznym z biskupami Szymonem Stułkowskim i Mirosławem Milewskim w Płocku. Spotkanie zapoczątkowane w ubiegłym roku przez ordynariusza diecezji, było okazją do podziękowania za dotychczasową współpracę oraz do zaprezentowania projektów towarzyszących jubileuszowi Kościoła płockiego.

W czwartek, 9 stycznia, Salę Barokową Opactwa Pobenedyktyńskiego wypełniły delegacje gmin wiejskich i miejskich, powiatów z terenu diecezji, a nawet województwa. Biskup Szymon Stułkowski zaprosił samorządowców, aby przede wszystkim podziękować za współpracę na rzecz wiernych i mieszkańców diecezji. „Od początku podkreślałem, że służymy tym samym ludziom, chociaż inaczej. Dzisiaj widzę, ile dobrego możemy zrobić wspólnie. Bardzo dziękuję za ten rok” – powiedział biskup.

Podziękował również za życzliwość, zaangażowanie oraz troskę o zabytki sakralne w regionie. Jak podkreślił, bez wsparcia samorządów, wielu z nich nie udało by się zachować w dobrym stanie. „Poza słowem «dziękuję» bądźcie przekonani o mojej modlitwie za was” – dodał biskup Stułkowski.

>>> Bp Szymon Stułkowski w uroczystość Objawienia Pańskiego: Bóg zawsze wychodzi do nas pierwszy

W kontekście trwającego jubileuszu 950-lecia diecezji płockiej, ks. Stefan Cegłowski, proboszcz parafii katedralnej w Płocku, wykładowca WSD a także duszpasterz samorządowców, opowiedział o skarbach, jakie można znaleźć w kościołach diecezji. „Posługując się przykładem bazyliki katedralnej, chciałem zainspirować naszych samorządowców do lokalnych działań i wydobywania tego, co mają najlepszego w świątyniach w swoim regionie. Mając wiedzę, na co zwrócić uwagę, co może zainteresować ludzi, czerpiąc wzorce z najlepiej zorganizowanych ośrodków kultu w naszej diecezji łatwiej podjąć takie działania u siebie”– powiedział ks. Cegłowski.

Jego wykład, zatytułowany „Tajemnice kościołów”, był wstępem i jednocześnie zachętą do włączenia się samorządów w ogólnodiecezjalny projekt „Noc kościołów”, który w noc z 31 maja na 1 czerwca, organizowany będzie po raz pierwszy. O szczegółach jubileuszowego pomysłu,  opowiedzieli ks. Grzegorz Ślesicki, regionalista i proboszcz parafii w Strzegowie oraz Przemysław Jarzyński z Muzeum Diecezjalnego w Płocku.

„Z każdej gminy, dekanatu wytypowany będzie jeden lub kilka kościołów. Chcemy otworzyć drzwi naszych świątyń, aby pokazać ich bogactwo. Wszystko po to, aby każdy mógł podziwiać piękno, kunszt i wiarę, z jaką tworzone były zachowane w nich dzieła i przedmioty” – powiedział ks. Ślesicki.

Podkreślił, że wiele zabytków to świadkowie wiary przodków, w których odnajdujemy nawiązania do miejscowych tradycji, czy sztuki ludowej. „Ta sakralność przeniknięta jest często zwykłą codziennością. To niezwykle cenna wiedza o regionie, którą warto pokazywać” – dodał.

Biskup Szymon Stułkowski odczytał fragment Ewangelii z dnia, opisujący scenę, w której Jezus chodzi po jeziorze. Nawiązując do tego obrazu, życzył wszystkim, aby potrafili dzielić się doświadczeniem spotkania z Bogiem. „Niezależnie od tego, jak głębokie czy intensywne jest to doświadczenie, uwierzcie, że wystarczy, by się nim dzielić” – podkreślił gospodarz spotkania w Płocku.

Świąteczną atmosferę spotkania podkreślił występ kolędników misyjnych ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie. Młodzi artyści zaprezentowali scenkę kolędniczą, z która odwiedzają mieszkańców powiatu płońskiego.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na główne obchody jubileuszu 950-lecia diecezji, które zaplanowano na czerwiec. Każdy otrzymał pamiątkową świecę z logo jubileuszowym, która – jak zaznaczył biskup – ma przypominać o naszym udziale w najważniejszej sztafecie, w której niesiony jest ogień wiary.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze