Diecezja płocka: mężczyźni pielgrzymowali do Maryi Królowej Nieba
Po raz pierwszy w historii diecezji płockiej odbyła się Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Nieba w Koziebrodach, pod hasłem „Opiekun życia”. Mężczyźni, którzy zgromadzili się przed obrazem Koziebrodzkiej Pani, mieli okazję przeżyć wspólnie dzień modlitwy i refleksji.
Temat pielgrzymki mężczyzn do Matki Bożej Koziebrodzkiej – „Opiekun życia” – został zaczerpnięty z nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. W jednym ze swoich wystąpień powiedział on, że mężczyzna jest „nie tylko autorem poczęcia, ale opiekunem nowego życia”.
>>> Kolejne męskie oblężenie Jasnej Góry pod hasłem „Twórcza odwaga”
Potrzebujemy Boga
Mszy św. podczas pielgrzymki przewodniczył ks. kan. dr Piotr Grzywaczewski, wikariusz biskupi ds. sakramentalnych i kanclerz Kurii Diecezjalnej w Płocku. W kazaniu zaznaczył, że św. Józef, zgodnie z Ewangelią, „nie bał się wziąć do siebie Maryi i życia, które się w Niej poczęło”. Uczynił tak, jak mu „polecił anioł Pański”.
– Nie jest to łatwe w świecie, w którym żyjemy. Potrzebujemy Bożej pomocy i inspiracji, łaski i mocy, aby właściwie zrozumieć i podjąć podstawową męską rolę opiekuna życia, czyli dawcy i twórcy, źródła, a potem stróża, obrońcy i żywiciela „życia” powierzonego przez Opatrzność w nasze ręce – powiedział kaznodzieja.
>>> Modlitwa do św. Józefa, którą papież Franciszek odmawia od ponad 40 lat
Ks. Piotr Grzywaczewski zwrócił uwagę, że wokół jest dużo zagubienia i postaw kryzysowych męskiej tożsamości i właściwego rozumienia powołania do bycia mężczyzną, który się troszczy, chroni i kocha bezwarunkowo – czyli jest opiekunem życia. Dodał, że na mężczyzn czyha wiele pułapek, nałogów, miraży, pokus życia lekko, łatwo i przyjemnie, ale pusto, życia ciągłą zabawą, światem wirtualnym, zniewolenia seksualnością, materializmem czy konformizmem – egoistyczną wygodą. To „niszczy życiodajne ojcostwo, które winno być codziennym zadaniem”.
Być ojcem
Zdaniem liturgisty, dorastanie do bycia ojcem to „pełna wrażliwości i stanowczości troska, bycie dla dziecka, małżonki, bliskich, współpracowników, podwładnych, przyjaciół, parafian – schronieniem i oparciem”. To także wprowadzanie ich w świat wartości, stabilności, odpowiedzialności, mądrej dorosłości. To „stawianie z miłością wymagań, które pomagają wzrastać do miłości rodzicielskiej, ojcowskiej”.
>>> Bp Buzun: współcześni mężczyźni potrzebują dobrego wzoru
– Zadaniem ojca – opiekuna życia jest stawianie wymagań, które poprzez zachęcanie do wysiłku pomagają wzrastać. Warto jednak pamiętać, że owe wymagania należy postawić najpierw sobie. Życzę wam i sobie, abyśmy sami wzrastając, pomagali wzrastać i rozwijać się powierzonemu nam życiu – powiedział ks. Piotr Grzywaczewski.
Polecił, że aby dobrze pełnić zadanie „opiekuna życia”, wzorowego ojca, życiodajne ojcostwo należy stale odnosić do Bożego ojcostwa. Czyni się tak choćby wtedy, gdy codziennie odmawia modlitwę „Ojcze nasz”, gdy nie wstydzi się wziąć do ręki różańca, klęknąć do pacierza, gorliwie uczestniczyć w mszy św., szczególnie w niedzielę, Dzień Pański.
***
Pielgrzymka została zorganizowana po raz pierwszy z okazji Roku św. Józefa, przez ks. dr. Marcina Sadowskiego, obecnie dyrektora wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Płocku. W spotkaniu wzięło udział około osiemdziesięciu mężczyzn, w tym Rycerze Zakonu Jana Pawła II.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |