Procesja i Hołd z Białych Kwiatów, Częstochowa, fot. PAP/Waldemar Deska

Dla kobiet, które miłują pokój – zaproszenie na pielgrzymkę

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę, która odbędzie się 22 maja, będzie poświęcona modlitwie o pokój w Ukrainie, a do udziału w niej oprócz Polek zaproszone są kobiety ukraińskie. Chcemy, aby polskie kobiety przyjechały na Jasną Górę z kobietami z Ukrainy, które uciekły przed tą straszną wojną – mówi Anna Kałuża z Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet.

Hasłem pielgrzymki pań będą słowa „Pielgrzymka kobiet miłujących pokój”. – W sytuacji, gdy tak wiele kobiet przybyło do Polski z Ukrainy wraz z dziećmi, podkreślenie potrzeb kobiet ukraińskich, zauważenie ich i modlitwa za nie, wydaje się w tym roku szczególnie ważna – uważa rzecznik Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Budować pokój w sobie

Zapraszając do udziału w pielgrzymce, Anna Kałuża z Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet przypomina, że pielgrzymki kobiet nie odbywają się od niedawna, bowiem kobiety pielgrzymują od lat do różnych sanktuariów.

– Te pielgrzymki je jednoczą, spełniają potrzebę spotykania się i bycia razem – dodaje.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę organizowana jest w niedzielę poprzedzającą Dzień Matki (26 maja). W ostatnich latach z powodu pandemii została ograniczona do niewielkich spotkań modlitewnych, ale w tym roku powraca w pełnym zakresie.

Fot. EPA/MARK THOMAS

– Środowisk kobiecych w Kościele jest bardzo dużo. Chcemy dotrzeć do wszystkich i przekazać, że są zaproszone, abyśmy się spotkały na modlitwie. Będzie to modlitwa przede wszystkim o pokój. Mówimy teraz o wojnie w Ukrainie, ale gdy trzy lata temu powstał pomysł takiej modlitwy, tej wojny jeszcze nie było. Nam chodzi o to, że kobieta, budując pokój w sobie i czerpiąc ze źródeł, jakie mamy jako chrześcijanie, może ten pokój nieść dalej do swoich środowisk – tłumaczy Anna Kałuża.

>>> Jasna Góra: kobiety z Ukrainy dziękują za okazaną im pomoc

Jak dodaje, wojna za wschodnią granicą Polski przyniosła nowy kontekst potrzeby modlitewnej. – Wspieram inicjatywę, aby polskie kobiety przyjechały na Jasną Górę także z kobietami, które są z Ukrainy, a które uciekły przed tą straszną wojną – dodała przedstawicielka Krajowej Rady Duszpasterstwa Kobiet.

Ze Świętą Ritą

Dzień pielgrzymki, 22 maja, to także liturgiczne wspomnienie św. Rity, dlatego na Jasną Górę z relikwiami świętej przyjadą m.in. siostry augustianki z Krakowa. – Rita to postać bardzo ciekawa. Reprezentowała w swoim życiu chyba wszystkie stany kobiety: była żoną, matką, potem została siostrą zakonną. Możemy się zatem odnaleźć w jej historii. Atrybutem św. Rity jest róża, powstał zatem pomysł, aby poprosić każdą kobietę o zabranie na pielgrzymkę róży, które zostaną poświęcone i zabrane do domów – poinformowała Anna Kałuża.

Na program pielgrzymki, która rozpocznie się w niedzielę 22 maja o godz. 12.00, złożą się najpierw dwie konferencje wprowadzające, które wygłoszą s. Anna Maria Pudełko AP, apostolinka, psychopedagog powołania oraz Magdalena Kleczyńska, mama trójki dzieci, pedagog i doradca rodzinny, promotorka Ruchu Czystych Serc i Ruchu Czystych Serc Małżeństw. Miejscem spotkania będzie Sala o. Augustyna Kordeckiego. O godz. 14.00 Mszy św. dla uczestników pielgrzymki (Kaplica Cudownego Obrazu) przewodniczyć będzie bp Wiesław Szlachetka, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Kobiet. Na zakończenie o godz. 16.00 na błoniach przed Jasną Górą odmówiony zostanie różaniec, który wspólnie w intencji pokoju poprowadzą polskie i ukraińskie kobiety.

fot. wikipedia

Zaproszona jest każda kobieta: wierząca, poszukująca czy niewierząca

O. Paweł Drobot CSsR, duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej, krajowy duszpasterz wspólnoty „Dzielne Niewiasty” podkreśla, że do udziału w zbliżającej się pielgrzymce zaproszona jest każda kobieta: wierząca, poszukująca a nawet niewierząca lub uważająca się za oddaloną od Kościoła. – Wierzymy bowiem, że pragnienie pokoju jest bliskie każdej kobiecie, każdy z nas go poszukuje – dodaje redemptorysta.

„To idea, która nas łączy. Pokój dla nas, ludzi wierzących, jest pierwszym darem Chrystusa zmartwychwstałego. Ale każdy człowiek go szuka i pragnie go budować, i wierzący, i niewierzący. To powinno być ważne świadectwo jedności wobec sytuacji na świecie, który tego pokoju poszukuje – wyjaśnia duszpasterz.

Mówiąc szerzej o duszpasterstwie kobiet i roli kobiet w Kościele, redemptorysta nawiązał do orędzia skierowanego do kobiet przez Sobór Watykański II. Jest w nim m.in. mowa o promieniowaniu wpływu niewiast na społeczeństwo. W chwili, gdy ludzkość przeżywa głębokie przemiany, kobiety, przepojone duchem ewangelicznym, mogą nieść wielką pomoc ludzkości.

Kształtowanie mentalności i serc

Rola kobiet powinna być zatem bardziej widoczna wobec przemian, które obecnie niosą na świecie niepokój. A celem duszpasterstwa kobiet jest umocnienie tożsamości kobiet i pokazywanie ich misji w Kościele, świecie, społeczeństwie, jako matek, żon, babć, sióstr, przyjaciółek, osób konsekrowanych. Wynika to z przekonania, że siłą kobiet jest siła moralna. Kobieta jest świadoma ról, jakie w postaci różnych powołań stawia na jej drodze Bóg. O tej duchowej mocy pisał m.in. Jan Paweł II w liście apostolskim „Mulieris dignitatem” o godności i powołaniu kobiety.

>>> Droga kobiet do grobu wydaje się bezsensowna, ale ich wiara sięga poza śmierć [MISYJNE DROGI]

„Ważne jest zatem dzisiaj kształtowanie mentalności i serc kobiet, które są świadome tego, że są kobietami i że mają misję do spełnienia wobec innych kobiet, ale i wobec mężczyzn” – powiedział o. Drobot.

fot. unsplahs

Znajdź duszpasterstwo kobiet w Twojej diecezji

Krajowa Rada Duszpasterstwa Kobiet prowadzi serwis online „Kierunek Niebo” (www.kierunekniebo.pl), w którym znaleźć można materiały formacyjne potrzebne do rozwoju duchowego, intelektualnego i emocjonalnego kobiet. Jest to także przestrzeń do spotkań i prowadzenia twórczego dialogu oraz platforma informacyjna o inicjatywach KRDK.

Duszpasterstwa kobiet funkcjonują w kilkunastu diecezjach, ale inicjatyw skierowanych do kobiet o różnym powołaniu i aktywności, jest w całej Polsce bardzo dużo. Rekolekcje, spotkania modlitewne i formacyjne, pielgrzymki, dni skupienia, wykłady i konferencje inicjowane przez duszpasterstwa zaadresowane są do mam, babć, żon, narzeczonych, singielek, wdów, kobiet biznesu i wielu innych. Ich koordynacją zajmuje się Krajowa Rada Duszpasterstwa Kobiet. Delegatem KEP ds. duszpasterstwa kobiet jest bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze