Fot. unsplash

Dokładnie 95 lat temu w Wielkanoc w Polsce odbyła się pierwsza transmisja mszy świętej przez media

95 temu w Wielkanoc – która podobnie jak w tym roku przypadała 17 kwietnia – po raz pierwszy w Polsce transmitowano z katedry poznańskiej Mszę św. przez radio.

Środki społecznego przekazu do dziś pomagają, zwłaszcza ludziom chorym, uczestniczyć w ten sposób w życiu Kościoła – powiedział w orędziu wielkanocnym wyemitowanym na antenie TVP Poznań abp Stanisław Gądecki.

>>> Prymas Polski: świętujmy Wielkanoc z nadzieją! [WIDEO]

Wielki rozgłos

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nawiązał w ten sposób do transmisji wielkanocnych z katedry poznańskiej, które miały miejsce na antenie Radia Poznańskiego w 1927 r. Były to pierwsze w historii polskiej radiofonii transmisje nabożeństw. Uroczystej Mszy św. w katedrze na Ostrowie Tumskim przewodniczył wówczas abp August Hlond, prymas Polski.

Obecny metropolita poznański podkreśla, że mediom należy się wdzięczność Kościoła za transmisje, choć nie powinny nas one dyspensować od uczestnictwa w liturgii.

„Proszę wszystkich, którzy mogą osobiście udać się do świątyni: nie lekceważmy Eucharystii. Chrystus temu, kto spożywa Jego Ciało i pije Jego Krew, daje życie wieczne i posyła, aby w naszą codzienność zanosił Jego pokój” – podkreśla przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Transmisje wielkanocne z katedry poznańskiej, zrealizowane przez Radio Poznańskie działające na podstawie subkoncesji udzielonej przez Polskie Radio w Warszawie, zainaugurowały długoletnią historię polskich transmisji nabożeństw w środkach społecznego przekazu. „Radiosłuchaczy ogarnęło zdziwienie, gdy w słuchawkach czy w głośniku rozległy się głosy chórów i tony organów archikatedry” – donosił kilka dni później ogólnopolski tygodnik „Radio”. Pierwsze poznańskie transmisje chwalono w prasie zagranicznej, a niemieccy radioamatorzy domagali się drukowania w prasie programu z Poznania, „gdyż Poznań jest jedną z najczystszych i najgłośniejszych stacji na wschodzie Niemiec”.

Msze św. transmitowane były w okresie międzywojennym z katedry poznańskiej na przemian z innymi miejscami kultu. Do 1939 roku Polskie Radio wyemitowało 741 niedzielnych transmisji mszy świętych, m.in. z Poznania (297), z Wilna (92), z Warszawy (81), z Krakowa (55) i ze Lwowa (50). Przerwano je dopiero wraz z wybuchem II wojny światowej. W 1945 r. radiowe transmisje Mszy św. wznowiono z Poznania w 1945 r., ale w 1949 r. Msze św. zniknęły z anteny Polskiego Radia. Przywrócono je dopiero w 1980 r. z kościoła pw. Świętego Krzyża w Warszawie jako realizację postanowień sierpniowych z Gdańska. Obecnie Msze św. transmitowane są w radiu, telewizji i internecie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze