fot. Flickr/LawrenceLewOP

Dominikanie z Warszawy zawieszają publiczne sprawowanie Eucharystii

Dominikanie z warszawskiego Służewia podjęli decyzję o zawieszeniu publicznego sprawowania mszy świętych: w niedzielę oraz w dni powszednie. Po ogłoszeniu przez premiera decyzji o wprowadzeniu stanu epidemicznego oraz zakazie organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób, dominikanie z jednego z dwóch warszawskich klasztorów postanowili wydać taką decyzję.

Drodzy Bracia i Siostry, nasi kochani Parafianie i Przyjaciele!

Mając na względzie wzajemną odpowiedzialność za zdrowie i życie każdego z nas, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce, podjęliśmy decyzję o zawieszaniu publicznego sprawowania Eucharystii w naszym kościele począwszy od soboty 14 marca. Decyzja ta obowiązuje w niedzielę i w dni powszednie – do odwołania.

Nie jesteśmy w stanie spełnić wymogów bezpieczeństwa, wynikających z konieczności ograniczenia liczebności zgromadzenia w naszej świątyni do nie więcej niż 50 osób.

Bardzo prosimy o przyjęcie tej decyzji w zaufaniu.

Zdecydowanie prosimy Was o skorzystanie z dyspensy od udziału w niedzielnej Eucharystii, której udzielił ks. kardynał Kazimierz Nycz dla Archidiecezja Warszawska na trzy kolejne niedziele (15, 22 i 29 marca), i o pozostanie w niedzielę w domach.

Duchowni dodali też, że wszystkie przyjęte na te dni intencje mszalne odprawią w kaplicy wewnętrznej, bez możliwości uczestniczenia wiernych w Eucharystii. „W tych dniach bądźmy solidarni w modlitwie, wzajemnej trosce oraz w sposób odpowiedzialny stosujmy się do zaleceń służb, dbających o nasze wspólne bezpieczeństwo” – dodali na zakończenie.

fot. Dominikanie Służew

W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem dużej ilości polskich obywateli, w piątek wieczorem rząd zdecydował o zamknięciu granic dla obcokrajowców i 14-dniowej obowiązkowa domowa kwarantanna dla Polaków przejeżdżających z zagranicy. Jedną z decyzji jest też zakaz organizowania zgromadzeń powyżej 50 osób. Po tej decyzji specjalny komunikat wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski:

W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce oraz stosując się do rozporządzeń organów państwowych z 13 marca br., które ograniczyły liczbę uczestników zgromadzeń do 50 osób, w tej wyjątkowej sytuacji, proszę biskupów diecezjalnych o wydanie decyzji, aby podczas każdej Mszy św. i nabożeństw wewnątrz kościoła mogło przebywać maksymalnie 50 osób. (abp Stanisław Gądecki).

Wśród duchownych i wiernych świeckich pojawiły się jednak wątpliwości, jak limit 50 osób ustalić. Logistycznie można rozwiązać to liczeniem wiernych przy wejściu do kościoła. To jednak rodzi problem z zamknięciem drzwi dla tych, którzy znaleźliby się poza tym limitem. Część parafii uznaje, że nie jest w stanie ograniczyć wejścia do kościoła do 50 osób (a trzeba jednocześnie do tej grupy doliczyć kapłana i służbę liturgiczną). Z tego powodu warszawscy dominikanie postanowili o zawieszeniu publicznego sprawowania nabożeństw. Nie wiadomo jednak, czy drugi kościół, w którym posługują dominikanie w Warszawie (przy ul. Freta) podejmie podobną decyzję.

Obraz Jezusa Miłosiernego w kościele oo. dominikanów w Warszawie – Służewiu, fot. Maciej Kluczka

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze