fot. pexels.com

Dr Grzegorz Skrobotowicz: 3/4 osób doświadczających przemocy w Polsce to kobiety

Według danych policyjnych, w ubiegłym roku prawie 75% osób, które mogły zostać dotknięte jakąś formą przemocy w Polsce, stanowiły kobiety. – „Przemoc wobec kobiet, popełniana niejednokrotnie w 'zaciszu czterech ścian’ często pozostaje nieuchwytna, ponieważ ofiary – kobiety, boją się zgłosić tego faktu na policję lub do prokuratury” – mówi dr Grzegorz Skrobotowicz z Katedry Postępowania Karnego KUL.

Zjawisko przemocy wobec kobiet, zarówno fizycznej, jak ekonomicznej i psychicznej, niestety jest ciągle powszechne. Dotyczy kobiet na całym świecie, niezależnie od statusu społecznego, wykształcenia i wyznania. Dlatego też 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet.

>>> Stolica Apostolska: przemoc zadawana kobiecie jest bluźnierstwem przeciwko Bogu

Wykładowca KUL podkreśla, że okres pandemii COVID-19 nie zmniejszył skali zjawiska. Przywołując raport UN Women, sporządzony na podstawie danych z 13 krajów, wskazał, że aż 2 na 3 kobiety zetknęły się osobiście lub też znają kobietę, która doznała jakiejś formy przemocy. Agresorami są głównie mężczyźni, ale przestępczość kobiet wobec kobiet, także jest odnotowywana w policyjnych statystykach. Jak wyjaśnia dr Skrobotowicz może ona polegać m.in. na biciu, poniżaniu, przemocy psychicznej, gwałcie, w tym gwałcie małżeńskim, wykorzystywaniu seksualnym dziewczynek, stalkingu czy nawet handlu ludźmi.

Fot. pixabay

Równocześnie tylko 1 z 10 kobiet zadeklarowała, że zgłosi fakt przemocy organom ścigania. Jako powody takiej postawy ekspert z KUL wymienia np. uzależnienie finansowe od sprawcy i związaną z nim obawę o samodzielne poradzenie sobie w życiu. – „Walka ze zjawiskiem dopuszczania się jakichkolwiek form przemocy wobec kobiet powinna nieustannie stanowić przedmiot zainteresowania zarówno wymiaru sprawiedliwości, jak i polityków, mających realny i bezpośredni wpływ na kształtowanie się polityki karnej” – dodaje dr Skrobotowicz.

>>> Hiszpania: w czasie pandemii wzrosła przemoc wobec kobiet

Data Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet upamiętnia opozycjonistki z Dominikany, siostry Mirabal, zamordowane na polecenie dyktatora Rafaela Trujillo 25 listopada 1960 roku. Dzień ten został ustanowiony w 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, inicjatywę poparła także Unia Europejska.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze