Droga krzyżowa zorganizowana przez poznańską L’Arche – wielkopiątkowa tradycja [+ZDJĘCIA]
W Wielki Piątek, jak co roku, poznańska L’Arche zorganizowała drogę krzyżową. Do wspólnej modlitwy został zaproszony każdy chętny. – Dla mnie to jest jedno z piękniejszych wydarzeń naszej wspólnoty – mówi jedna z uczestniczek.
L’Arche, czyli w języku polskim Arka, założona została we Francji w latach 60. XX w. W Poznaniu działa od 1994 r. Obecnie w mieście są dwa domy Arki, w których mieszka 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną wraz z asystentami. Każdy zaangażowany w to dzieło powtarza wyraźnie, że przede wszystkim wszyscy tworzą jedną wspólnotę, w której każdy jest tak samo ważny. Wydarzenia w Ukrainie sprawiły, że do poznańskiej wspólnoty dołączyły osoby także z tego kraju.
>>> Święta w poznańskim L’Arche: jesteśmy zachwyceni ludzką dobrocią
Wyjątkowy czas
Trasa drogi krzyżowej biegła od domu L’Arche na ulicy Polańskiej, przez rezerwat przyrody Żurawiniec, aż do Cmentarza Naramowickiego. Tam też pochowani są niektórzy zmarli członkowie wspólnoty, których groby odwiedzono po nabożeństwie. Poza tradycyjnym śpiewem i czytaniem rozważań, członkowie wspólnoty odgrywali również scenki związane z niektórymi stacjami drogi krzyżowej. Dla poznańskiej L’Arche jest to zawsze wyjątkowy czas. – Dla mnie to jest bardzo ważny czas – cała ta droga na cmentarz i fakt, że odwiedzamy zmarłych z naszej wspólnoty – powiedziała jedna z uczestniczek. – Pojawiają się ludzie, którzy obecnie rzadko nas odwiedzają, ale mieli z nami przed laty bardzo intensywny kontakt. Ludzie są przyzwyczajeni, że Wielki Piątek odbywa się ta droga krzyżowa. To już pewna tradycja. Czasami zdarza się, że ktoś przypadkowy, kogo akurat na drodze spotkaliśmy, dołącza do nas. To dla mnie zawsze bardzo poruszające.
Galeria (8 zdjęć) |
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |