XVIII-wieczne ikony z Muzeum Ikon w Supraślu zostaną odrestaurowane
XVIII-wieczne ikony z wizerunkami Jezusa Chrystusa i Michała Archanioła, które od kilku lat są w zbiorach Muzeum Ikon w Supraślu koło Białegostoku, zostaną odrestaurowane. Konserwacji podejmą się studenci warszawskiej ASP.
Muzeum Ikon, które działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu, jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. Dzięki nawiązaniu współpracy z Wydziałem Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie dwie ikony w kolekcji muzeum zostaną odrestaurowane – mówi kierownik muzeum Ewa Zalewska.
>>> „Słowo stało się ciałem” – wystawa ikon, niekiedy niejednoznacznych
To XVIII-wieczne ikony Chrystusa Pantokratora i Michała Archanioła, które muzeum kupiło kilka lat temu. Zalewska powiedziała, że dotąd nie były eksponowane, bo wymagają konserwatorskiego zabezpieczenia. Zalewska mówiła, że ikony są ważnymi obiektami w muzeum, datowane są na początek XVIII w. – Ikony były konsultowane z pracownikiem Muzeum Narodowego we Lwowie, który ich pochodzenie przypisuje do Roztocza. Być może w szkole żółkiewskiej, która była dosyć znaną i dosyć ważną szkołą, jeśli chodzi o ówczesne warsztaty ikonopisarstwa – mówiła kierowniczka. Dodała, że ikony z tej szkoły prezentują wysoki poziom artystyczny. Obie ikony wymagają zabezpieczenia podobrazia i obrazu. Prace – jak mówiła Zalewska – będą dotyczyły m.in. oczyszczenia i zespolenia desek, ale też np. uzupełnienia polichromowań na ramach czy tłach.
– Wymagają zrobienia konserwacji, która zachowa ich charakter pierwotny. Nie chodzi o to, żeby przywrócić je zupełnie do stanu „nietkniętego zębem czasu”, lecz o to, żeby obiekt zabezpieczyć, przygotować do tego, żeby był ekspozycyjny, ale nie zatracać jego historii – dodała. Po konserwacji ikony mają być prezentowane w muzeum. – One wzbogacą zasadniczo naszą kolekcję. Myślę, że będzie to ciekawa część ekspozycji, bo mamy ikony z terenów Rzeczypospolitej i także historycznych terenów RP, dlatego warto te ikony „odzyskać” jako obiekty ekspozycyjne – mówiła Zalewska.
Ikony mają wrócić do muzeum w przyszłym roku. Prace restauratorskie będą prowadzone na ASP w pracowni konserwacji i restauracji malarstwa tablicowego i rzeźby drewnianej polichromowanej, gdzie pod okiem profesorów studenci przeprowadzą konserwację w ramach prac dyplomowych. Jak mówiła Zalewska cieszy ją współpraca z uczelnią i liczy, że będzie kontynuowana. W jej ocenie współpraca jest korzystna dla obu stron. Wymieniła, że muzeum ma w ten sposób dostęp do znakomitych specjalistów, którzy mogą przeprowadzić konserwacje, a uczelnia pozyskuje interesujący materiał do badań.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |