Dwulecie Instytutu Kultury św. Jana Pawła II
18 maja, w 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II, Instytut Kultury św. Jana Pawła II obchodzić będzie dwulecie istnienia. Instytut działa przy rzymskim Angelicum – Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu.
Z tej okazji Instytut zaprasza na sztukę teatralną w reżyserii Jarosława Kiliana na podstawie „Hioba” Karola Wojtyły. Przedstawienie rozpocznie się o godz. 18.30 w kościele świętych Dominika i Sykstusa na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu w Rzymie. Wstęp wolny. W programie zaplanowano również wykład George’a Weigla pt. „Rozważania wokół watykańskiej Ostpolitik. Święty jako głowa państwa”. Jaki wpływ wywarła na Kościół w Europie Środkowo-Wschodniej watykańska Ostpolitik lat 60. i 70. XX wieku? Jak rozumieć relacje Watykanu z Chinami i sytuację tamtejszych chrześcijan? Na czym opiera się dyplomacja Stolicy Apostolskiej i czy mamy szansę uzyskać choć minimalny wgląd w jej meandry? Według George’a Weigla odpowiedź na to ostatnie pytanie wymaga trzech kroków wstecz: najpierw do roku 1870, potem do 1929, a na koniec do 1962. Taka retrospekcja pozwoli również bardziej świadomie stanąć w obliczu pierwszych, niezwykle aktualnych dziś zagadnień.
Studia Janopawłowe
Niebawem uruchomiona zostanie również rekrutację na drugą edycję „JP2 Studies” – rocznego, interdyscyplinarnego programu na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. „JP2 Studies” – czyli Studia Janopawłowe – prowadzone są w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Papieskim Uniwersytecie Św. Tomasza z Akwinu (Angelicum) w Rzymie. Zajęcia odbywają się w języku angielskim na słynnej rzymskiej uczelni, gdzie Jan Paweł II napisał swój doktorat.
To propozycja dla osób zainteresowanych zgłębianiem myśli i dziedzictwa intelektualnego św. Jana Pawła II. – Nasza propozycja jest niepowtarzalna: to znakomici wykładowcy, myślenie nie tylko o Janie Pawle II, ale również myślenie wraz z nim, świetna uczelnia, no i do tego wieczne miasto. Dla studentów może to być wielka życiowa przygoda – mówią inicjatorzy powołania Instytutu Kultury Św. Jana Pawła II, który powstał w setną rocznicę urodzin papieża Polaka.
Oferta adresowana jest do osób duchownych i świeckich. Zwłaszcza do seminarzystów, księży i członków wspólnot zakonnych; studentów II i III stopnia (z innych uczelni niż Angelicum), absolwentów; pracowników naukowych i akademickich; katechetów; dziennikarzy i publicystów specjalizujących się w tematyce wiary i Kościoła. Program studiów obejmuje m.in. wiedzę o życiu, pracy i działalności Jana Pawła II, o kontekście historycznym filozoficznym i teologicznym i najważniejszych elementach jego nauczania.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |