Dyplomaci modlili się o pokój w Ukrainie
W katedrze archidiecezji madryckiej odbyła się w sobotę msza święta o pokój w Ukrainie i na świecie z udziałem przedstawicieli polskich placówek dyplomatycznych i organizacji polonijnych w Hiszpanii. Po mszy złożono wieńce pod pobliskim pomnikiem papieża Jana Pawła II w 17. rocznicę jego śmierci.
W uroczystościach wzięli udział m.in. charge d’affaires ad interim Karina Węgrzynowska, konsul Justyna Tokarska, attache obrony płk Robert Tkaczyk, oficer łącznikowy polskiej policji w Hiszpanii nadkom. Karolina Gawlicka-Bąk i dyrektor Instytutu Polskiego w Madrycie Gabriela Słowińska, a także przedstawiciele ponad 10 organizacji polonijnych, dyrektorzy polskich szkół i członkowie hiszpańskiego stowarzyszenia historyczno-kulturalnego Poland First to Fight. „Modliliśmy się w intencji naszej ojczyzny, o pokój w Ukrainie i na świecie a także za poległych w Katyniu i w Smoleńsku” – powiedziała Gabriela Słowińska. Jak dodała, podczas mszy przypomniano o nauczaniu papieża Jana Pawła II: „Solidarność, jaką Polska okazuje Ukrainie podczas wojny, jest wcieleniem w życie ekumenicznej nauki papieża na rzecz jedności dwóch płuc Europy: Kościoła wschodniego i zachodniego”.
>>> Ksiądz z Ukrainy apeluje o modlitewny „szturmu do nieba”
Kaplica z relikwiami
Dziekan madryckiej archikatedry Jorge Avila poinformował, że w październiku w świątyni otwarta zostanie nowa kaplica św. Jana Pawła II z jego relikwiami. Jan Paweł II poświęcił katedrę 15 czerwca 1993 r., przed nią znajduje się jego pomnik.
>>> Ambasador USA w Polsce: Jan Paweł II wpływał na losy Europy pogrążonej w zimnej wojnie
W nocy z piątku na sobotę grupa polskich katolików w Hiszpanii z inicjatywy proboszcza i dziekana parafii w Torrejon de Ardoz pod Madrytem ks. dr. Sławomira Wiktorowicza oraz Instytutu Polskiego uczestniczyła w tzw. Ekstremalnej Drodze Krzyżowej pod hasłem „Droga pojednania” – poinformował instytut na Facebooku. „W kontekście wydarzeń na Ukrainie, podczas długiej, prawie 40-kilometorowej wędrówki, modliliśmy się o pojednanie i dialog” – powiedział PAP ks. Wiktorowicz. Organizatorzy EDK przypomnieli słowa papieża Franciszka, że „od zmiany swojego życia powinien zacząć człowiek, który chce zmieniać świat”.
„Ambasada RP w Madrycie, podobnie jak Kapelania Polska i organizacje polonijne, włącza się aktywnie w niesienie pomocy i wsparcia Ukrainie i jej obywatelom w tak trudnym dla nich czasie – napisała w przesłanej PAP nocie przedstawicielka placówki Magdalena Czubała. – Pozostajemy w stałym kontakcie z przedstawicielami Kijowa w Madrycie, (informujemy o skali polskiej pomocy rządowej i pozarządowej dla uchodźców ukraińskich, a także o wkładzie Polski w działania w ramach społeczności międzynarodowej, w tym izolacji rosyjskiego agresora (m. in. bojkotu i sankcji UE) oraz wspierania aspiracji europejskich Ukrainy”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |