fot. wikimedia commons/ Janusz Bałanda Rydzewski – ecs.gda.pl/CC BY-SA 4.0

Dyrektor krakowskiego IPN: fenomen Solidarności opierał się na zakładach pracy, Kościele i harcerstwie

– Aby zrozumieć fenomen Solidarności trzeba pamiętać, że ten opór społeczny w naszym kraju w latach 80. XX wieku opierał się na trzech filarach: zakładach pracy, Kościele i organizacjach harcerskich – mówił Filip Musiał. Dyrektor krakowskiego oddziału IPN wziął dziś udział w otwarciu wystawy „Tu rodziła się Solidarność”. Ekspozycja stanęła na Placu Niepodległości w Zakopanem i jednocześnie w innych regionach Polski.

– Opór antykomunistyczny na Podhalu zaczął się tuż po zajęciu Polski przez Armię Czerwoną i trwał przez cały PRL. Ten opór opierał się na trzech filarach: zakładach pracy, kościele i organizacjach harcerskich. Trzeba zawsze łączyć te trzy perspektywy, aby zrozumieć ten wielki ruch społeczeństwa wobec Solidarności – wyjaśniał Filip Musiał, dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

>>> Kard. Dziwisz: solidarność z bliźnimi to chrześcijański kod genetyczny

Wystawa to projekt ogólnopolski, jednocześnie jest prezentowana w kilkunastu miastach w Polsce, jednak różni się nieco w przedstawianych na niej materiałach. Zawiera bowiem plakaty ogólne, ale i regionalne oraz lokalne. – To nie jest tak, że Solidarność należy postrzegać tylko z perspektywy Wybrzeża. Rodziła się ona przecież w setkach czy tysiącach zakładów pracy – mówił dyrektor krakowskiego oddziału IPN.

>>> Papież: potrzebna solidarność szczepionkowa na świecie

Obecny na otwarciu wystawy Piotr Bąk, starosta tatrzański zwrócił uwagę na miejsce ekspozycji zaznaczając, że Plac Niepodległości jest związany od ponad stu lat z ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski. – W 1918 roku tu zaczęła się Wolna Polska, bo tutaj w ówczesnej Galicji, zrzucono dwugłowego orła, a prezydent Rzeczpospolitej Zakopiańskiej Stefan Żeromski odebrał przysięgę od służb, wojsk i samorządu gminnego. Tu jest też Pomnik Nieznanego Żołnierza. Przy tym placu mieściła się też siedziba Solidarności i komitetu obywatelskiego – wspominał starosta.

W otwarciu wystawy uczestniczyli dawni działacze Solidarności z Zakopanego, m.in. znana nauczycielka Janina Gościej. – Mieliśmy olbrzymie środowisko solidarnościowe, liczne komisje właściwie w każdym zakładzie pracy, a tam byli świadomi i odważni górale – mówiła Gościej. – Nikt z nas nie śmiał przypuszczać, że komuna tak szybko z nami przegra – dodała.

>>> Jak chrześcijanin rozumie (i powinien rozumieć) równość, sprawiedliwość społeczną i solidarność?

Ekspozycję „Tu rodziła się Solidarność” można oglądać równocześnie w 17 miejscowościach w naszym kraju. Informacje na planszach są w języku polskim i angielskim.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze