Dziękczynienie za osiem wieków Reguły św. Franciszka
„Każda reguła to filar, którego nie należy za żadną cenę lekceważyć. To jedna z norm, na której buduje się to, co jest sensowne” – zauważył bp Piotr Greger, który 29 listopada br. celebrował Mszę św. w parafii pw. św. Jana Sarkandra w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim.
Ojcowie franciszkanie i przedstawiciele Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Regionu Bielsko-Żywieckiego dziękowali za swą duchowość dokładnie w 800. rocznicę zatwierdzenia Reguły św. Franciszka.
Bp Greger przypomniał, że reguła zakonu franciszkańskiego określa duchowość i charyzmat duchowych sióstr i braci Biedaczyny z Asyżu. Przywołał też słowa z pierwszego rozdziału tej reguły franciszkańskiej, zatwierdzonej dokładnie 800 lat temu przez papieża Honoriusza III. „Reguła i życie braci mniejszych polegają na zachowywaniu świętej Ewangelii Pana naszego Jezusa Chrystusa przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości” – zacytował fragment.
„Każda reguła to filar, którego nie należy za żadną cenę lekceważyć. To jedna z norm, na której buduje się to, co jest sensowne” – stwierdził hierarcha i zauważył, że fragment czytanej w liturgii Ewangelii dotyczy reguły należącej do elementarnych zasad duchowości rodziny franciszkańskiej.
„Jest to zapis jednego ze spotkań człowieka z Jezusem; ono kończy się rozczarowaniem, pojawia się smutek, rezygnacja, brak nadziei. Dziwna historia, która zmusza do poważnego zastanowienia i głębszej refleksji: oto człowiek, który był subiektywnie przekonany, że nigdy nie popełnił żadnego grzechu, przynajmniej poważniejszego, odchodzi od Jezusa smutny. To pokazuje, w czym tkwi dramaturgia tego spotkania; można doskonale wypełnić wszystkie, nawet najdrobniejsze obowiązujące zakazy i nakazy, a być niezadowolonym, można rozminąć się z Bogiem, choć jest obecny na przysłowiowe wyciągnięcie ręki” – dodał.
>>> Misjonarz z duszą franciszkańską
Zdaniem kaznodziei, pytanie Jezusowego rozmówcy – „Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne” (Mk 10, 17b) – jest bardzo poważne. „On nie pyta o zadowolenie, nie ma tu mowy o szczęściu doczesnym. Pyta o istotę, o zbawienie, pytanie dotyczy osiągnięcia celu. Potraktujmy dziś to pytanie bardzo osobiście, adresowane bezpośrednio do każdego z nas. Niech ono będzie pytaniem otwartym, skłaniającym do zadumy i refleksji, pytaniem zapraszającym do osobistego spotkania z Jezusem na modlitwie” – podsumował.
Początki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich sięgają roku 1221, w którym św. Franciszek, wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi świeckich żyjących w rodzinach, zaproponował im nową formę życia ideałami Ewangelii, nazywając ich Braćmi i Siostrami od Pokuty.
Reguła św. Franciszka z Asyżu dla I zakonu została zatwierdzona przez papieża Honoriusza III na Lateranie 800 lat temu – 29 listopada 1223 roku. Tego dnia franciszkanie obchodzą święto wszystkich swoich świętych.
Obchody trzyletniego franciszkańskiego jubileuszu, rozłożono na lata 2023-2026: 800-lecie Reguły i pierwszych jasełek w Greccio (2023 r.), stygmatów św. Franciszka (2024 r.), Pieśni stworzenia, napisanej przez św. Franciszka (2025 r.) oraz śmierci Franciszka (2026 r.).
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |