„Dziękujemy za czyniących pokój” – 4 czerwca Święto Dziękczynienia
Pod hasłem „Dziękujemy za czyniących pokój” przebiegać będzie 4 czerwca XVI Święto Dziękczynienia organizowane w Świątyni Opatrzności Bożej w warszawskim Wilanowie. Na początku mszy św. zostanie odsłonięta i poświęcona 8,5 metrowa rzeźba Zmartwychwstałego Chrystusa, która będzie głównym elementem ściany ołtarzowej świątyni – poinformował dziś kard. Kazimierz Nycz.
Monumentalną rzeźbę wykonali studenci pracujący pod kierunkiem Adama Myjaka, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas konferencji prasowej w Centrum Opatrzności Bożej wielokrotny rektor tej uczelni przyznał, że praca nad rzeźbą była rodzajem eksperymentu pedagogicznego. Ocenił też, że decyzja o udziale w tym projekcie kilkunastu studentów ASP okazała się strzałem w dziesiątkę.
Dzień Harcerski
Tym razem Święto Opatrzności Bożej zostanie poprzedzone w sobotę, 3 czerwca, Dniem Harcerskim. Będzie on poświęcony dziękczynieniu za 20-lecie Patrona Harcerstwa Polskiego – błogosławionego Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Natomiast 4 czerwca relikwie duchownego, zamordowanego w wieku 32 lat w obozie koncentracyjnym w Dachau spoczną w Panteonie Wielkich Polaków. Spodziewany jest liczny udział polskich harcerzy z różnych nurtów, a także co najmniej 11 delegacji skautów z zagranicy.
Mariańska rocznica
W programie obu dni pojawią się wydarzenia liturgiczne, lecz także konferencje, liczne koncerty oraz zabawy dla dzieci i zajęcia praktyczne prowadzone przez harcerzy. Obchody Święta Dziękczynienia,, zwieńczy 4 czerwca wieczorem oratorium ku czci założyciela księży marianów św. Stanisława Papczyńskiego. Dzieło, które powstało z okazji 350. rocznicy założenia zgromadzenia skomponował Paweł Bębenek, znany z wielu opracowań pieśni wykonywanych przez schole związane z ośrodkami dominikanów. „To będzie oratorium ale de facto także nieszpory, a więc zapraszamy zarówno na koncert ale i modlitwę” – powiedział ks. dr Piotr Kieniewicz, rzecznik zgromadzenia księży marianów.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 roku ustanowione zostało przez kard. Kazimierza Nycza. W tym roku przebiegnie pod hasłem “Dziękujemy za czyniących pokój”. Podczas spotkania z dziennikarzami metropolita warszawski wskazał, że sytuacja w zaatakowanej przez Rosję Ukrainie powinna skłaniać wiernych do nieustannej modlitwy o pokój.
Metropolita warszawski wskazał, że wilanowska świątynia przybliża wielką ideę opatrzności Bożej i tego, że wyrażała się ona w działalności wielkich polskich świętych i błogosławionych, takich jak Jan Paweł II, prymas Wyszyński oraz inne postacie, których relikwie spoczywają w Panteonie Wielkich Polaków.
Rzeźba Zmartwychwstałego
Kard. Nycz powiedział, że szukając – w modlitwie i refleksji – idei, która najlepiej oddawałby prawdę o Bożej opatrzności uznano, że będzie to wizerunek Zmartwychwstałego Chrystusa. Realizację tego pomysłu powierzono prof. Adamowi Myjakowi. Kompozycja złożona z rzeźby oraz obrazu na ścianie ołtarzowej zostanie odsłonięta i poświęcona na początku Mszy św. 4 czerwca w południe.
“Tak ogromnej rzeźby nigdy nie robiłem” – przyznał dziś wielokrotny rektor warszawskiej ASP. Przyznał, że spotkanie dwóch elementów – rzeźby z pracą malarską symbolizującą drogę Chrystusa do nieba – jest koncepcją odważną ale wyraził nadzieję, że się przyjmie. Wilanowska świątynia, podobnie jak np. znane w świecie wielkie katedry, w tym paryska Notre Dame, będzie się przez długie lata wzbogacała o kolejne elementy sztuki sakralnej – zaznaczył prof. Myjak.
“Ta swoiste ukoronowanie całej mojej kariery rzeźbiarskiej i nic tak wymagającego już w życiu nie zrobię” – powiedział KAI 76-letni artysta dodając, że aranżacja ściany ołtarzowej w wilanowskiej świątyni była ogromnym wyzwaniem. Wyraził też radość, że w realizacji przedsięwzięcia, które miało głęboki wymiar duchowy, uczestniczyli z wielkim zaangażowaniem studenci ASP. “W tym naprawdę było coś mistycznego” – dodał.
Święto Dziękczynienia zostało ustanowione w 2008 r. przez abp. Kazimierza Nycza. Odwołuje się bezpośrednio do historycznych tradycji – jest kontynuacją inicjatyw podjętych jeszcze w czasach Sejmu Czteroletniego (1792).
W czasie obrad sejmu postanowiono złożyć Bogu specjalny dar wotywny w podzięce za możliwość uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Darem tym miało być powstanie Świątyni Najwyższej Opatrzności. Ówczesnego planu nie zrealizowano z powodu rozbiorów. Prace nad rzecz budowy Świątyni podjęto na krótko po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Z kolejną inicjatywą budowy Świątyni wystąpił w 1989 r. prymas Polski kard. Józef Glemp.
W Świątyni znajduje się także Panteon Wielkich Polaków, który jest miejscem pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Do tej pory pochowani zostali w nim m.in. ks. poeta Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyński ks. Zdzisław Peszkowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i pierwszy minister spraw zagranicznych III RP Krzysztof Skubiszewski. Znajdują się tu także relikwie m.in. św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Papczyńskiego i św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |