Pałac Apostolski w Castel Gandolfo, fot. EPA/ALESSANDRO DI MEO

Dzieła z Muzeów Watykańskich w dawnej papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo

Turyści przybywający do zamienionej w muzeum, dawnej rezydencji papieskiej w podrzymskim Castel Gandolfo teraz mogą zobaczyć tam także arcydzieła sztuki przywiezione z Muzeów Watykańskich. Zwiedzających z Polski szczególnie zaciekawić może polska kaplica z freskami sprzed 90 lat.

Od końca marca w Castel Gandolfo można oglądać dwa dzieła sztuki XVI wieku – obraz „Odkupiciel” Antonia Allegriego, zwanego Correggiem, oraz arras „Cudowny połów” autorstwa Rafaela.

Inaugurują one nowy sezon wystawowy w Pałacu Apostolskim nad jeziorem Albano, który na mocy decyzji papieża Franciszka w 2016 roku przekształcono w muzeum. Ostatnio postanowiono regularnie prezentować tam prace z Muzeów Watykańskich.

Dzieło Rafaela pochodzi z kolekcji arrasów wykonanej przez niego na zamówienie papieża Leona X do Kaplicy Sykstyńskiej. Przedstawiają one sceny z Dziejów Apostolskich i są wystawiane w tzw. Pokoju Rafaela w Pinakotece Watykańskiej.

Także z Pinakoteki przywieziono „Odkupiciela”. Namalowany został w 1525 roku, z przeznaczeniem do głównego ołtarza kościele Matki Boskiej Miłosiernej w Correggio, skąd pochodził artysta.

Na trasie zwiedzania zbudowanego w XVII wieku pałacu w Castel Gandolfo znajdują się komnaty i prywatne pokoje, w których czas spędzali kolejni papieże, ostatnio św. Jan Paweł II i Benedykt XVI: między innymi gabinet, biblioteka, sypialnia, sale audiencji.

>>> Muzea Watykańskie dokumentują renowację ikony Salus Populi Romani

Fot. wikimediacommons/Von Gugganij – Eigenes Werk, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90823071

Jest tam też polska kaplica z dwoma freskami, namalowanymi w 1933 roku przez Jana Henryka Rosena (1891-1982) na prośbę papieża Piusa XI. Papież ten czuł się bardzo związany z Polską, gdzie był nuncjuszem apostolskim w latach 1919-1921. Polskiego malarza poprosił, by jego prace w kaplicy miały wymowę chrześcijańską i zarazem historyczną.

Pierwsze malowidło przedstawia symboliczne wydarzenie Cudu nad Wisłą, czyli bitwy warszawskiej z 1920 roku – bitwę pod Ossowem z centralną postacią księdza Ignacego Skorupki z krzyżem w ręce. Na drugim fresku Rosen namalował księdza przeora Augustyna Kordeckiego podczas obrony Jasnej Góry w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku.

Pałac w miasteczku pod Rzymem był od czasów Urbana VIII letnią rezydencją papieży. To tam 23 marca 2013 roku doszło do bezprecedensowego wydarzenia w dziejach Kościoła: spotkania nowo wybranego papieża Franciszka z Benedyktem XVI, który trzy tygodnie wcześniej ustąpił z urzędu. Emerytowany papież mieszkał w tej rezydencji przez dwa miesiące po opuszczeniu Watykanu.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze