fot. PAP/Marcin Bielecki

Dzień Nauki Polskiej na uczelniach w kontekście Europejskiego Miasta Nauki 2024

Tegoroczny Dzień Nauki Polskiej, obchodzony w rocznicę urodzin astronoma Mikołaja Kopernika, na śląskich uczelniach ma wymiar przygotowań do świętowania Europejskiego Miasta Nauki 2024. Tytuł ten przyznano w 2021 r. Katowicom.

O przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki starali się przedstawiciele lokalnego samorządu i środowiska akademickiego uczelni publicznych, mających siedziby w stolicy regionu. Aby wspólnie przygotować się do wydarzeń 2024 r., rektorzy katowickich uczelni publicznych utworzyli Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Jak wynika z informacji Uniwersytetu Śląskiego, uczelnie regionu w kontekście tego wydarzenia uzgodniły sześć ścieżek tematycznych, będących odpowiedzią na najważniejsze wyzwania i problemy współczesnego świata. Ścieżki te są podłożem budowanego obecnie programu EMN 2024.

fot. unsplash

Program powstaje w oparciu o m.in. o potencjał konsorcjum siedmiu uczelni: Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademii Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, Politechniki Śląskiej, Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, które uznano za mające największy wpływ społeczny.

Jak wynika z informacji służb prasowych Uniwersytetu Śląskiego, uzgodnione ścieżki tematyczne są poświęcone: klimatowi i środowisku, zdrowiu i jakości życia, przemysłom przyszłości, innowacjom społecznym, dziedzictwu przemysłowemu i kulturowemu oraz kreacji i krytyce.

W kontekście pierwszej z nich uczelnie z konsorcjum zajmują się badaniami związanymi m.in. z gospodarką niskoemisyjną i jej wdrażaniem, transformacją energetyczną i zieloną energetyką, gospodarką obiegu zamkniętego, jakością wody i powietrza, a także zrównoważonymi miastami. Uczelnie konsorcjum uczyniły również jednym z celów Europejskiego Miasta Nauki 2024 zwiększenie dostępu do usług zdrowotnych i poprawę edukacji w zakresie zdrowia. Ich badania skupiają się m.in. na rewitalizacji obszarów poprzemysłowych, planowaniu przestrzeni publicznych i zazielenianiu terenów.

W tym zakresie np. badacze z Politechniki Śląskiej są autorami opatentowanego sposobu badania zdolności filtracyjnych materiałów masek ochronnych, pozwalającego na testowanie zdolności filtracyjnych materiałów maseczek bez konieczności używania do badań wirusów.

Zdjęcie poglądowe, fot. PAP/Marcin Obara

Politechnika Śląska realizuje również projekt Śląskiego Centrum Inżynierskiego Wspomagania Medycyny i Sportu. W AWF w Katowicach powstało Centrum Badania i Wdrażania Strategii Wspierających Zdrowe Starzenie (RIDage). Śląski Uniwersytet Medyczny pracuje natomiast nad powstaniem Centrum Fizjoterapii Pediatrycznej i Onkologicznej.

Uczelnie konsorcjum prowadzą też badania dotyczące nowoczesnych technologii. Zajmują się m.in. tematami gospodarki cyfrowej, sztucznej inteligencji i internetu przyszłości, tworzenia rozwiązań transformacyjnych i nowych praktyk gospodarczych, również dla przemysłów tradycyjnych, a także rozwojem sektorów kreatywnych, jak esport oraz gamedev.

W kontekście innowacji przyszłości uczelnie konsorcjum m.in. prowadzą Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, którego głównymi obszarami działań jednostki są procesy miejskie i metropolitalne, rewitalizacja oraz smart city. Obserwatorium zajmuje się badaniami związanymi m.in. z polityką miejską, kapitałem społecznym, strategią rozwoju obszarów metropolitalnych oraz zaangażowaniem organizacji pozarządowych.

Wątki dziedzictwa przemysłowego i kulturowego są obecne m.in. na corocznym Śląskim Festiwalu Nauki Katowice. Częścią jego ubiegłorocznej edycji była „strefa węgla”, na której odbywały się wykłady, dyskusje i warsztaty nt. dziedzictwa. Pokłosiem tego jest wystawa „Podziemia. Subterra incognita”, którą można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach do 26 marca br.

W zakresie kreacji i krytyki uczelnie konsorcjum zajmują się m.in. najnowocześniejszymi metodami nauczania, kształtowaniem w społeczeństwie umiejętności krytycznej refleksji oraz otwartości na drugiego człowieka.

Ceremonia przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki odbyła się lipcu 2022 r. podczas konferencji EuroScience Open Forum 2022 w Lejdzie w Holandii – Europejskim Mieście Nauki 2022. Tytuł przyznaje od 2004 r. co dwa lata European Association for the Advancement of Science and Technology (Europejskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nauki i Technologii). Katowice są pierwszym miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uznanym za Europejskie Miasto Nauki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze