Dzień Praw Dziecka: najmłodsi ofiarami pandemii, wojen i zmian klimatycznych
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Sytuacja najmłodszych „w ostatnich dwóch latach mocno się pogorszyła ze względu na trzy czynniki: pandemię, wojny i zmiany klimatyczne” – podkreślił Paolo Ferrara, dyrektor organizacji pozarządowej Terres des Hommes Italia, która troszczy się o los dzieci.
Działacz zaznaczył, że przez ostatnie lata udało się wiele uzyskać w kwestii rozszerzenia dostępu do edukacji, zwłaszcza dla dziewczynek, a także w ograniczaniu pracy nieletnich. Niestety pandemia spowodowała potężny regres w tej materii: wiele dzieci, zwłaszcza dziewczynek nie wróciło bowiem do szkół, lecz zostało w domach lub zakładach pracy, by wspomagać rodzinę.
>>> KEP: Jan Paweł II podjął walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich
Odnotowano także zwiększoną liczbę wczesnych małżeństw. W dzieci uderza również kryzys środowiska naturalnego: zmusza on bowiem wielu ludzi do migracji, a w takich sytuacjach najmłodsi cierpią szczególnie ze względu na ubóstwo; padają także ofiarą porywaczy. Jeżeli chodzi o trzeci czynnik, czyli wojny, szacuje się, że na świecie jest aż 400 milionów dzieci żyjących na terenach objętych konfliktami.
Ferrara zwraca uwagę, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do konfliktów zbrojnych, głodu i przemocy, a także, gdzie brakuje edukacji, cierpią rodziny, a zwłaszcza dzieci i młodzi. Obecnie, jak zaznacza, sytuacja się pogarsza, ponieważ wiele konfliktów się rozszerza. Dotyczy to szczególnie konfliktów o odziaływaniu światowym, takich jak wojna na Ukrainie, które powodują kryzys ekonomiczny, niedobór podstawowych produktów, np. zboża, a to wszystko uderza zwłaszcza w najuboższe rodziny.
„Trzecia wojna światowa w kawałkach prowadzi także do wciągania chłopców i dziewcząt w orbitę bojówek. Chłopcy są zaciągani do wojska jako żołnierze, podczas gdy dziewczęta i młode kobiety często towarzyszą armii, szwadronom śmierci lub grupom paramilitarnym jako przedmiot wykorzystania seksualnego“ – stwierdził Paolo Ferrara.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |