zdj poglądowe, fot. PAP/Alena Solomonova

Dzień Praw Dziecka: najmłodsi ofiarami pandemii, wojen i zmian klimatycznych

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Sytuacja najmłodszych „w ostatnich dwóch latach mocno się pogorszyła ze względu na trzy czynniki: pandemię, wojny i zmiany klimatyczne” – podkreślił Paolo Ferrara, dyrektor organizacji pozarządowej Terres des Hommes Italia, która troszczy się o los dzieci.

Działacz zaznaczył, że przez ostatnie lata udało się wiele uzyskać w kwestii rozszerzenia dostępu do edukacji, zwłaszcza dla dziewczynek, a także w ograniczaniu pracy nieletnich. Niestety pandemia spowodowała potężny regres w tej materii: wiele dzieci, zwłaszcza dziewczynek nie wróciło bowiem do szkół, lecz zostało w domach lub zakładach pracy, by wspomagać rodzinę.

>>> KEP: Jan Paweł II podjął walkę z przypadkami wykorzystywania seksualnego dzieci i małoletnich

Odnotowano także zwiększoną liczbę wczesnych małżeństw. W dzieci uderza również kryzys środowiska naturalnego: zmusza on bowiem wielu ludzi do migracji, a w takich sytuacjach najmłodsi cierpią szczególnie ze względu na ubóstwo; padają także ofiarą porywaczy. Jeżeli chodzi o trzeci czynnik, czyli wojny, szacuje się, że na świecie jest aż 400 milionów dzieci żyjących na terenach objętych konfliktami.

fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ

Ferrara zwraca uwagę, że wszędzie tam, gdzie dochodzi do konfliktów zbrojnych, głodu i przemocy, a także, gdzie brakuje edukacji, cierpią rodziny, a zwłaszcza dzieci i młodzi. Obecnie, jak zaznacza, sytuacja się pogarsza, ponieważ wiele konfliktów się rozszerza. Dotyczy to szczególnie konfliktów o odziaływaniu światowym, takich jak wojna na Ukrainie, które powodują kryzys ekonomiczny, niedobór podstawowych produktów, np. zboża, a to wszystko uderza zwłaszcza w najuboższe rodziny.

„Trzecia wojna światowa w kawałkach prowadzi także do wciągania chłopców i dziewcząt w orbitę bojówek. Chłopcy są zaciągani do wojska jako żołnierze, podczas gdy dziewczęta i młode kobiety często towarzyszą armii, szwadronom śmierci lub grupom paramilitarnym jako przedmiot wykorzystania seksualnego“ – stwierdził Paolo Ferrara.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze